Harlej na Dočesný

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 11. 08. 2014

Tradiční páteční večer na hlavní scéně bude patřit konglomerátu Harlej a Alkehol. Obě kapely spojuje jméno Oty Heneše a Tony Rauera, kteří spolu hráli v Harleji a dodnes hrají v Alkeholu. Obě kapely mají úplně jinou filozofii a styl ale obě stojí za poslech, a na akci typu Dočesné se hodí jak pivo do půllitru. Harlej je pražská punková kapela založená v Mostě, roku 1994.

 U jeho vzniku stál současný kytarista Tony Rauer a Vladimír Šafránek, oba po předchozích „hrátkách“ v jiných kapelách. Začínali v sestavě Vláďa Šafránek (zpěv), Tonda Rauer (kytara), Ota Hereš (kytara), Vítek Fiala (baskytara) a bubeník Dan Šůra. V roce 1995 vydali první desku s názvem AJ MENA OU BEJBY HEL a brzy po ní následoval první klip vytvořený ze skladby z tohoto alba, Toník a Vládík. Klip měl úspěch a pronikl i do televizních hitparád. Čímž se dostal Harlej do širšího povědomí a do různých anket. Přišly koncerty a desky a Harlej se rozjel. Trumfem Harleje a jeho tváří byl až do nečekaného odchodu (2006) původní zpěvák Vláďa a Šafránek. Po výměně zpěváka panovaly obavy, jak to fanoušci vezmou, ale ukázalo se, že síla Harleje je v muzice, v nasazení a opravdovosti. Šafránka nahradil za mikrofonem Tony Hrbáček a jelo se dál. Styl Harleje se někdy označuje jako pop nebo soft punk, nebo také crazy rock. V každém případě ale od podlahy. Umějí psát, hrát a zpívat a vystupovat s nadhledem a vesele.  Výsledkem je svižná muzika, která nabídne posluchači všechno, co od rockové kapely toho to typu může čekat. S Harlejem se dá zpívat, protože melodičnost mu nechybí, i když není vždycky jeho silnou stránkou.

Harlej  vydal už 11 alb a jedno DVD. Některé názvy alb dokazují, že mají cit pro slovní hříčky. Teleskopický tele (zatím poslední počin), Hárlejova kometa, Čtyři z punku a pes. V sekci multimédia na jejich webu je možno si pustit několik klipů. První vlaštovka z chystaného alba se jmenuje:  Než to s náma půjde ke dnu

Dnes se Harlej řadí mezi za stálice a hvězdy české rockové scény. Více o kapele na www.harlej.cz

Kdy: 5. 9. 22:30

Kde: scéna na nám. Svobody

Jiří Navrátil