Tony Ducháček a Garage - Dočesná 2014

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 04. 08. 2014

Jak čas běží, stávají se z mladých kapel založených v minulém století rockové legendy. Naštěstí si na nich čas většinou vylamuje svůj chrup. Stejně je to s undergroundovou legendou Garage, která vystoupí na Žatecké Dočesné. Založil ji už v roce 1979 baskytarista Ivo Pospíšil pod názvem Garáž.

V 80. letech byla jednou z nově vznikajících undergroundových kapel. Hudba Garáže byla živější a méně ponurá než třeba hudba starších Plastik People. Skupina krátce experimentovala s rozšířením o dechovou sekci. Nakonec zůstal jen saxofon.
Možnosti koncertování kapely, byly striktně omezeny, ale na popularitě jí to neubralo. Do pádu komunistického režimu skupině žádné album nevyšlo, ale její neoficiální garážové nahrávky mezi fanoušky kolovaly na všech tehdy dostupných nosičích zvuku. Dnes už mají na kontě 13 alb, poslední z roku 2009.

Garáž od počátku tvořila a dodnes tvoří tak trochu spojené nádoby s Plastik People. Kapelník „plastiků“ Mejla Hlavsa napsal pro Garáž několik skladeb, po jejich rozchodu s nimi i hrál např. Podvlíkačky a dodnes hrají jeho největší hit Muchomůrky bílé. Současný kytarista garáže Jan Macháček hrál s „Plastiky“ 3 roky, než v roce 1985 zaparkoval v Garáži, Joe Karafiát s nimi hraje dnes.

Po roce 1989 zažila Garáž období největších úspěchů. Konečně jí začaly vycházet desky, mimo Čech vystupovala v Evropě i v USA (New York). V roce 1993, je pozvána na festival do Cannes a prezentována na MTV. V rodné Praze pak předskakuje svému vzoru Iggy Popovi.

V roce 1993 došlo v Garáži k neshodám, zakladatel Garáže Ivo Pospíšil si postavil novou Garáž, a pod původním jménem ještě nějakou dobu koncertoval. Zbytek původní Garáže se přejmenoval na Garage a Tony Ducháček. Přišli baskytarista David Fikrle a saxofonista Jarda Jeřábek. Zbytek kapely zůstal beze změn.

Vůdčí osobností Garáže a jejím hlasem je zpěvák Tony Ducháček. Napsal většinu textů na hudbu Joe Karafiáta a Jana Macháčka. Barva Ducháčkova hlasu údajně připomíná hlas Lou Reeda. Spíše než hlas to bude ale pěvecký styl co mají společného. Úsporný spíše deklamující zpěv vlastních textů podpořený hutným zvukem. To je image kapely Garage. Ukázky ze tří alb Garage jsou k slyšení na youtube.

Garage stále často hraje, pravidelně v Praze např. klub Vagon a dalších městech a účinkují i na většině hlavních festivalů, které se v Čechách konají. Všichni členové kapely mají v současnosti svá zaměstnání, s výjimkou kytaristy Joe Karafiáta, který se hudbou živí profesionálně.

Současná sestava: Tony Ducháček zpěv, Joe Karafiát kytara, Jan Macháček kytara, David Fikrle basa, Jarda Jeřábek saxofon, Tonda Pěnička bicí, Robert Jína kytara jako host.

Více na http://www.garageband.cz/

 

Kde: Letní kino

Kdy: sobota 6. 9. 21:30