Tatabojs - Dočessná 2014

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 04. 08. 2014

Po dlouhé době v Žatci uvidíme i skupinu Tatabojs. Tatabojs jsou pražská kapela hrající tak trochu jiný rock. Zkoušejí různé hudební „finty“, míchají styly, hrají si se zvukem a slovy a jsou tak alternativní, že se k nim těžko hledá alternativa.

Hrají od roku 1988 kdy dva chlapci školou ještě povinní Michal Huňát (Mardoša) a Milan Cais spojili své síly s kytaristou Markem Padevětem, zpěvákem a později klarinetistou. Dali si jméno Tatabojs. Takových školních kapel jsou tucty, ale téhle se podařilo zaujmout.  Pro své mládí se stali spíš atrakcí a zajímavostí, když předskakovali zkušenějším kolegům. I tak to pro ně ale byla škola života, která se zúročila později. V roce 1992 natočili první demo a přišla první změna v sestavě. Marek Padevět vyměněn za Marka Doubravu. Kytara zůstala, klarinet vystřídán flétnou.

V roce 1996 už hráli na Trutnovském festivalu a na podzim vymysleli a provedli akci s názvem Tašou’96. Šlo o propojení hudby s divadlem a filmovými klipy. Časem získali přirozený respekt a z kuriozity, se stali řádnou kapelou.

V roce 1997 vydali první studiové album „Ukončete nás…!“. Další album „Nekonečná stanice“ přišlo v roce 1998 jako kompilace živých a akustických nahrávek. Od roku 1999 s nimi jako host, zpívá Klára Nemravová.
Podpis smlouvy s Warner Brothers v roce 2000 pro ně znamenal vydání, desky „Futuretro“. Na albu zkoušeli nové hudební postupy a styly a zůstalo jim to dodnes. Vydání tohoto alba spojili s na mnoha místech vyprodaným turné. Tatabojs definitivně postoupili do 1 ligy.

Tím vše svým způsobem začíná. Ví se o nich, je o ně zájem a oni musí potvrzovat kvalitu. Naštěstí pro ně i fanoušky se jim to daří i díky jejich invenci a nápaditosti. Píší nové písničky, vydávají další zajímavá alba a pilně vystupují.

Album Biorytmus potvrzuje nastoupený trend. Klip k písni Attention Aux Hommes, získal na Andělech 2002, cenu videoklip roku.

V roce 2004 vydávají Nanoalbum. Průvodcem alba je pes-robot Hal, který vysvětluje zákonitosti Nanosvěta a veškeré dění.
Album bylo hned po vydání na čele albového žebříčku Mezinárodní federace hudebního průmyslu. Doma za ně Tatabojs obdrželi v roce 2005 čtyři Anděly.

Hodně výjimečný projekt je poslední album „Smetana“ na němž je doprovází v akustických verzích 40 písní z posledních 5 alb Ahn trio (Violoncello, housle, klavír) tří korejské sestry působící v USA. Sestry si Tatabojs našly samy, po poslechu cédéčka, které se jim dostalo k uším. Spolu ještě sestry s Tatabojs natočili klip Vesmírná a spolupráce zatím nekončí.

 V loňském roce oslavili Tatabojs 25 let. Během nich jsme je v Žatci neviděli, ale na Dočesné to napraví.

Více o skupině na http://www.tatabojs.cz/.

 

Kde: Nám. Svobody

 

Kdy: v sobotu 6. 9. 23:15