Peter Nagy & Indigo na Dočesný

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 23. 07. 2014

I letos přijede na Dočesnou zahraniční host a možná nám zazpívá některý ze svých hitů Profesor Indigo, Kristínka iba spí, Láska je tu s nami, Marcel z malého mesta, Korálky od Natálky, Psi sa bránia útokom. Pamětníci si je správně spojí osmdesátými lety a slovenským zpěvákem Peterem Nagy. Tento to zpěvák písničkář a hitmaker (1959) byl v druhé polovině osmdesátých let velmi populární v celém Československu a stal se idolem především žen a dívek. Kudrnatý chlapec s vysoko posazeným nosovým hlasem.

Začínal na střední škole jako folkový písničkář s kytarou a příliš se neví, že v této roli to dotáhl, až na Folkový festival politické písně v Sokolově kde zaznamenal svůj první úspěch v Čechách.
Nicméně jeho největší úspěchy se začaly rodit na Slovensku. Jeho prvním hitem by Profesor Indigo s nímž se prosadil v televizní hitparádě.

Ve vydavatelství Opus si všimli jeho talentu a vzali ho pod svá křídla. Sestavil doprovodnou skupinu Indigo a od roku 1984 vydával každý rok jedno někdy i dvě alba. Na každém se objevil některý z výše uvedených hitů. Ty se hrály v celém Československu a Petra Nagy  bylo v éteru plno. O hudbu se dělil s Júliem Kinčekem, texty si psal až malé výjimky všechny sám. Pohyboval se na pomezí popu a rocku. Nejdřív jen nebezpečně šlapal ve Zlatém slavíku Karlu Gotovi na paty až mu šlápnul na špičky a sebral mu dědičné první místo (1985 ).Po roce 89 jeho sláva v přirozené konkurenci povadla, ale Peter Nagy hrál a nahrával dál. V devadesátých letech moderoval televizní relaci pro mladé - FANY.

Mimo hudby se věnuje umělecké fotografii. Vydal dokonce i knihu svých fotografii, má svůj vlastní ateliér. Píše knihy pro děti i dospělé a jako správný rocker je fanda na rychlé vozy. Přestože je vnímán, jako popový zpěvák byl v roce 2009 u příležitosti 25 výročí jeho hraní uveden do české rockové síně slávy. Letos v únoru se objevil v televizním pořadu TV Relax Krampovoloviny spolu s Helenou Vondráčkovou. Žije střídavě v Praze a Bratislavě a dodnes koncertuje se skupinou Indigo. Ta jej bude samozřejmě doprovázet i na hlavní scéně Žatecké dočesné.  

Více o Petru Nagyovi na http://www.peternagy.sk/

 

Kdy: 6.9.