Brassband.cz

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 09. 06. 2014

Zatímco někteří účastníci Pestrofestu nás svými songy zavedou spíše na Jamajku, s rakovnickým Brassbandem.cz (takto „internetově“ se vskutku jmenují) se New Orleans nevyhneme i kdybychom chtěli. Rakovničtí jazzmani nás vezmou na výlet do New Orleans 20 tých a 30 tých let. Je to klasický dixieland s dechy a banjem.

 Přesněji trumpeta, trombon, klarinet, banjo, tuba a historická bicí souprava.  Hrávají akusticky jen s použitím megafonu pro zpěváka, jak bylo zvykem v kolébce dixielandu, když ještě neznali mikrofony. Přičemž se samozřejmě na větších akcích nechávají elektricky zesílit.

Plánové z BrassBand si takhle jazzují už od počátku devadesátých let a jejich hraní si za ta léta poslechli už v různých koutech Evropy na jazzových festivalech, stejně tak jako na obyčejných plesech, zabijačkách nebo pivních slavnostech. V květnu se účastnili velkého mezinárodního dixielandového festivalu v Drážďanech a ještě v červnu budou hrát na Václavském náměstí na přehlídce čestných stráží armád NATO.
Mimo koncertování se občas sejdou v nahrávacím studiu a následně vydají nějaké CD. Povedlo se již pětkrát.
Zpívají samozřejmě v původní angličtině, ale po vzoru Ivana Mládka, rádi oblékají americkou klasiku do českého textového kabátu, a že se to stejně jako u něj neobejde bez humoru, asi není třeba dodávat. Mají rádi šou a dobrou zábavu a často vystupují v různých typech kostýmů, od námořnických uniforem, přes řeznické pepito, po fraky. Bývá s nimi prostě veselo a při jejich hudbě nezůstane jedno chodidlo klidné, nehledě na to, že se dá na jejich dixík báječně tančit. A protože Brassband bude pestrý hudební festival od 22:00 uzavírat, netřeba šetřit síly…

Více o nich na adrese Brassband.cz kde je v sekci audio možnost pustit jejich rádio. Takto zní v jejich podání slavná Ainˇt she sweet s českým textem.

Kdy: 21. 6. od 22:00 letní kino Žatec

Jiří Navrátil