Frajara Putika na Pestrofestu

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 09. 06. 2014

Kolem půl osmé se na podiu letního kina, v dějišti pestrého festivalu, tedy Pestrofestu, objeví svérázná kapela s lákavým názvem. Frajara Putika. Frajara Putika je plzeňská, téměř ska kapela, která ovšem na termínu ska zcela netrvá, ač se na svém profilu na Bandzone označuje jako ska- reggae. Z poslechu jejich dosud jediného CD Z plna hrdla je znát že rytmický základ odpovídá, ale nad tím se dějí zajímavé věci. Na jazzovém festivalu by se neztratili a možná ani na nějaké přehlídce exotických dechovek. Příčná flétna, tuba, trubka, saxofon jako by si hráli svůj vlastní koncert, ale s rytmem a rytmikou si rozumějí. Samozřejmě základem je kytara a bicí.

Dali se dohromady v roce 2008, kdy začínali jako kvarteto. V průběhu let hledali sami sebe a svůj styl. Zatím se jejich obsazení ustálilo na oktetu. Dnes už nehrají jen po Plzni a okolí, ale je možno je vidět a slyšet i na Šumavě, na Kladně, i přímo v Praze (naposledy na Gurmánském festivalu), účastnili se Wackelsteinfestivalu v Rakousku, a samozřejmě si zahrají v Žatci.
Zatím, vydali jedno CD „Zplna hrdla“ o deseti skladbách, které si celé lze poslechnout na jejich profilu na
Bandzone

Štamgasty ve Frajara Putika jsou: Tomáš „Hippy Hou“ Hegner zpěv, příčná flétna, David Čertík tenor saxofon, Radek Harvánek – alt saxofon, Jiří Kodajek - trubka, Milan Kupka - bicí, Pavel Mareš - tuba, Michal Koubek - kytara, Vojtěch Filipovský akordeon.

 Soudě z některých videonahrávek z koncertů se na Frajara Putika dobře tančí. Hudba je to houpavá až živelná. Ubd aj eto houpaváa živáZpívají česky, texty, v nichž se na první poslech lze těžko vyznat, což je ale spíš plus. Přesně taková hudba na Festival hudby pestré patří a bude určitě dobře si udělat v 19:30 čas a přijít si ji poslechnout.

Na Youtube je k vidění několik klipů např. Lesmír nebo Démon ve skříni

Začínají v 19:30

Jiří Navrátil