Rybičky 48 - Kutnohorský pseudopunk

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 19. 08. 2013

Jedním ze zvučných jmen Rockové scény Žatecké Dočesné budou Rybičky 48. Založil je v roce 2002 mladý muž zvučného hudebního jména Jakub Ryba s dalšími dvěma mladými hudebníky z Kutné Hory.

Příliš krotcí na punk a příliš divocí na pop označují svůj hudební styl jako pop - punk. Údajně s tím začali ještě dřív, než zjistili, že v Americe takový styl skutečně existuje a hlásí se k němu mnoho kapel. Jejich hudba je směs dravosti a hravosti, z punku si vzali účesy a z popu melodie. Zkrátka něco mezi Sex Pistols a Karlem Gottem. Od něj mimochodem převzaly Rybičky píseň Být stále mlád.

Po opravdu amatérských začátcích a vystoupeních v Kutné hoře a okolí se přeci jen prosadili, díky svému soutěživému duchu. V roce 2004 obsadila kapela 3. místo v soutěži Naděje beatu Radia BEAT. O rok později už zvítězili v bitvě o Sázavafest. To už byl velký úspěch ale zásadní zlom k dobrému způsobil v roce 2005 Luboš Pospíšil, který je nabídl Supraphonu a ten i k jejich překvapení, s nimi podepsal smlouvu.
Zářím 2005 začíná tedy spolupráce s vydavatelstvím Supraphon. V říjnu a listopadu už byly na světě první tři singly – Reality show, Sexuální Akrobat A Wo-Co-De! Singly se hrály v rádiích nebo bodovaly ve známém ESU TV Nova. Rybičky se chytly.

V roce 2006 už vychází první deska Adios embryos.Kapela se vydává na TOUR*48 k propagaci desky, Což obnáší 66 vystoupení v České republice ale i v Německu. V roce 2008 vyšla druhá studiová deska Amores perros, voe!  

Od té doby nahrály Rybičky ještě dvě alba a jedno DVD a odehrály spoustu koncertů  - momentálně vyhlížejí první tisícovku -  a vystoupily na spoustě festivalů. Oproti původní sestavě hrají posíleni o jednoho kytaristu, čímž opustili početní model Sexpistols.

Jejich nejžhavější novinkou je animovaný klip a singl Striptérka Anna. Singl je zároveň ochutnávkou z chystaného už pátého alba.

Sestava:
Jakub Ryba - basa; Petr Lebeda – kytara; Ondra Štorek – bicí, rap; Honza Štrup - kytara,

Odkazy: Web, facebook, Bandzone, 

 

 

 

Kdy:  7.9 cca 14:20

Kde:  Rocková scéna  - Autobusové nádraží

Jiří Navrátil