Říkali mu hurikán - Dalibor Janda

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 16. 08. 2013

Počátkem osmdesátých let se na československé pop scéně objevil nový hlas. A přeslechnout se nedal. Takový chraplák tu od doby Jiřího Schelingra nebyl. Na rozdíl od Schelingra byl Dalibor Janda čistokrevný střední proud. Jeho zjev (dlouhé, spíše neupravené vlasy) se k jeho hlasu docela hodil a ačkoli to nebyl marketingový tah, zafungovalo to.

 Tak jako v jeho rodném listě stojí Václav, v křestním Dalibor, jeho zjev byl rocker, styl pop. Hudbu si psal sám, texty mu psal Jan Krůta redaktor MS a spisovatel. Jandovi se dařily melodie, Krůtovi vycházely slogany, písně se dobře pamatovaly, začaly být žádané a hrané.

První písně, kterými vstoupil do širší známosti, se jmenovaly Hurikán  - možná první varovný motorkářský song v čs. popmusic, Jahodový koktejl jeho první singl a dosud asi jeho nejsvižnější nahrávka. Kde jsi?, Hráli jsme kličkovanou – píseň o dokonaném svádění, v němž byl prý Janda velmi úspěšný. Úspěšný byl i ve zlatém slavíku protože mu patří rekord. On jediný dokázal „Mistrovi“ sebrat 4 zlaté slavíky. Sfouknout „Mistra“ z piedestalu, to už musí být pořádný hurikán.

Se zlatem byl na tom vůbec dobře, protože většina jeho desek z osmdesátých let byla zlatá. A některé dokonce i platinové. Jedna vyšla i v anglické verzi pro vývoz. S názvem Take Them To Mars podle skladby Všechno na Mars. Po listopadu 89 „Janda boom“ skončil tak jak začal. Konkurence se zvýšila a byl hlad po neobjeveném. Janda na to reagoval založením vlastního nakladatelství Hurikán records a skládal a zpíval a koncertoval a vydával dál.

„Proslavil“ se i v bulváru zvláštním způsobem. Stačí zadat do Googlu Dalibor Janda a číst titulky J .

Potkala ho i osobní životní tragédie, ztráta 21letého syna. Jeho hudební geny ale pokračují v jeho 25leté dceři Jiřině Anně, která už vydala s pomocí otce dvě alba a stala se objevem roku ve zlatém slavíku.

Dalibor Janda slaví letos šedesát let a díky jakési retro vlně se na jejím hřbetě vrací na českou a slovenskou hudební scénu. Dle jeho názoru je na Slovensku dokonce populárnější než v Čechách.

Jeho vystoupení v Žatci se odehraje v rámci Tour „Janda 60“ a mělo by začít v sobotu 7. 9 kolem 19 hod. Kritici budou šílet, fanynky budou šílet. Tak to má být.

Pro připomenutí jeho zřejmě největší hity:

·         Hráli jsme kličkovanou       

·         Kde jsi      

·         Hurikán     

·         Vchází bez vyzvání (Karel Svoboda)

·         Oheň, voda, vítr (Ladislav Štaidl)

 

Kdy: 7.9 cca 18:40

Kde: Hlavní scéna  - Náměstí svobody

Jiří Navrátil