X Left to Die neboli Xlefti

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 09. 08. 2012

Nabitou rockovou scénu 55. Žatecké Dočesné bude uzavírat chomutovská kapela X Left To Die, jinak také „Xlefti“.

 V popisu žánru uvádějí leccos: Crosover, metal, rock, emo a sami svůj styl nazývají svým vlastním termínem bluecore. Údajně má jít o jakousi esenci smutku a radosti. Kapela zní temně, ale pro mnohé je radost ji poslouchat. X Lef to Die založila v roce 2004 parta chomutovských rockerů, přičemž  temný  či výhružný název vymyslel bratr zpěváka a frontmana kapely Davida Weingartnera. Kapela hraje v téměř nezměněné sestavě od svého založení. Vyměnila pouze bubeníka (mj. absolventa teplické konzervatoře) a přibrala pro zpestření zvuku dalšího kytaristu. Jako mnoho metalových kapel, zpívají výhradně anglicky. Sem tam se i v názvu skladby objeví smysl pro humor, jako v slovní hříčce Buble gun.

Už v roce svého vzniku natočili své první demo a o rok později vyhráli  krušnohorskou rockovou (Erzgebirgischer Rockpreis)  soutěž v Německém Annabergu. Rockových cen posbírali ještě několik, ale největším úspěchem kapely, je možnost dělat předskokany rockové legendě Marilyn Manson.

Xlefti se rozhodně nevyžívají pouze v nějakých zběsilých metalových jízdách. S hudbou a zvukem si hrají a k slyšení jsou občas i pěkné kytarové vyhrávky. Poznávacím znamení přesto zůstává zpěv frontmana kapely Davida Weingartnera. Právě pro jeho zpěv si nejspíš kapela zaslouží mít v kolonce žánr i výraz „emo“. Stihl se proslavit i účastí ve finále televizní soutěže Hlas Československa, kde byl součástí v týmu Michal Davida. Od drsného rockera dost nečekaná štace. Na druhé straně určitě dostal do širšího povědomí i své Xlefty. Ale věrní fanoušci ho nezavrhli a Xlefti dál těší na českých pódiích svou hutným zvukem muzikou inspirovanou ale nekopírovanou od svých amerických vzorů (Korn, Marilyn Manson).

Xlefti zatím vydali několik Demo CD a první oficiální paradoxně pojmenované neanglicky Potešma, které vyšlo v roce 2009. S tím slaví docela úspěch. Např. čtenáři časopisu sedmička je označili za kulturní událost roku 2009. Na rockové scéně je bude před půlnocí čekat jistě bouřlivé přivítání a Xlefti se za to odmění více než hodinou hudební bouře.

Kdy: 1. 9.  23:15

Kde: Rocková scéna AN

Jiří Navrátillas Čekoslovenska Hals Česklsovenska kd ebyl v týmui mchal davida