Už jsme doma – příjemně organizovaný chaos.

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 08. 08. 2012

Už jsme doma neboli UJD zahájí svůj organizovaný zvukový chaos dle rozpisu v 18:20, případně o nějakou minutu později. Může se stát, že pokud již budete v mírném pivním oparu, rychle při jejich vystoupení vystřízlivíte.

UJD zrušili pravidlo, že basa tvrdí muziku, u nich je to neodbytná až agresivní trubka, za níž teprve duní bicí a basa a řinčí kytary, do čehož preludují klávesy. A to vše většinou v tempu sprintu. Na koncertě absolutně nemáte čas vnímat slova, máte co dělat, abyste stačili hudbě. Což je docela škoda protože texty má UJD až folkově poetické.
UJD to je směs hudebních inspirací, které se kvůli nenalezení vhodné škatulky, říká alternativní rock. Může se líbit punkerům, zrovna tak ale zatleskají i příznivci ska. Je to rytmické, veselé, trochu chaotické ale vše je přesně zapsáno v partituře. Zkrátka organizovaný chaos. Zkrátka UJD.

Je to další teplická kapela, která byla slavná už v osmdesátých letech. Vznikla v roce 1985. Asi po půl roce do kapely přišli Miroslav Wanek a Romek Hanzlík z legendární punkové skupiny FPB, což kapelu nasměrovalo na cestu na níž se nachází dnes. UJD si rychle získali oblibu u domácích fandů a po roce 1989 pronikli nejdříve do Evropských luhů a posléze, díky své originalitě,  i na severoamerický kontinent, Japonska či Nový Zéland.

UJD se účastní významných zahraničních festivalů. Velmi kladné kritiky jak na koncerty tak na veškeré své nahrávky získávají po celém světě, od Tokia přes Moskvu a Evropu až po San Francisco. Časopis Option nadšeně ocenil jejich prostorovou knihu, za kterou v Čechách dostali autoři cenu ministerstva kultury "Nejkrásnější kniha roku". Spolupracují na hudbě k animovaným filmům i k divadlu. Miroslav Wanek byl za hudbu k filmu Fimfárum Jana Wericha, nominován na Českého lva.

První z 12 alb jim vyšlo v roce 1990 poslední letos. Je mezi nimi i živák z Vancouveru, tak jako mezi vydanými DVD se nachází titul „Už jsme doma v Tokiu“.

UJD už hráli leckde, doma i ve světě, ale jedna meta jim pořád chybí. Žatecká Dočesná.

1. 9. v sobotu si konečně budou moci udělat čárku na krk kytary, za rockovou scénu. Bude dobře být u toho.

Kde:  Rocková scéna AN

Kdy: 18:20

Trvání: cca 70 minut

Jiří Navrátil