Curlies - Punk a dudy

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 02. 08. 2012

Se skotskými dudami a rockem experimentoval a úspěšně už Paul Mc Cartney v Mull Of Kintyre ale přeci jen punk a dudy to je prostě nebe a dudy.

Skupina Curlies neboli Kudrnáči jak si říkají, k dudám přišla díky kytaristovi Michalu Strakovi, který se na ně začal učit před 5 lety. Postupně je zapojoval do skladeb, až jak říká, se stal dudákem na celý úvazek. Curlies si říkají proto, že u zrodu kapely, která měla dlouhý porod, se potkali dva nejkudrnatější hoši z kapely.

Curlies jsou vlastně hudební novorozeně, protože v současném složení hrají teprve od roku 2011. Dávají ovšem o sobě dost znát. Pokřtili už novou desku, vyhráli soutěž Naděje beatu. Sami se s velkou nadsázkou označují jako I Cirkus punk se zvukem legendárních skotských dud. Cirkus to samo sebou není, punk do jisté míry ano. Do té míry že jejich hudba je energická, většina písniček je hrána v rychlém tempu. Má to spád a to že se musejí obejít bez doprovodné kytary, je zatím příliš neomezuje. Jejich texty jsou české, nikoli punkově drsné, dalo by se říci, že spíše veselé. Najdete mezi nimi song o šarišském pivu  „Osmý div je z východu“, i  song proti náckům, „Protinacistická“.

Dudy docela dobře doplňují zvuk kapely. Jediné co je omezuje je malý tónový rozsah dud na nějž musí myslet už při skládání hudby. Na koncertě je to zase zajímavá podívaná na chlapíka, který po podiu pobíhá s dudami. Kudrnáči, neboli Curlies jsou pilní. Za dva roky své existence vydali dvě alba. Jediný problém mívají s konkurencí v podobě kapel, které také využívají dudy, např. Pipes and Pints. Fanoušci si je spojují a pletou, pořadatelé někdy nechtějí obě na jedné akci.

Na žatecké rockové scéně budou ale s dudami jediní a tak si je nebude možno s nikým splést. Sedm písní z obou alb je možno si poslechnout na http://bandzone.cz/curlies.

A pak už zbývá jen přijít v sobotu 1. 9. na rockovou scénu, nejen na Curlies.

Kde: Rocková scéna Autobusové nádraží

Kdy: Sobota 1.9. 15:40

Jak dlouho: cca 60 minut

Jiří Navrátil