Pocta Kuřeti v hodinkách

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 08. 08. 2012

V letošním roce uplynulo 40 let od vydání legendárního alba skupiny Flamengo, Kuře v hodinkách. K připomenutí tohoto alba se po letech spojí tři původní aktéři Kuřete v hodinkách, Vladimír Mišík, Vladimír Guma Kulhánek a Pavel Fořt. Posíleni o zbytek ETC a hosty vyjedou na turné k připomenutí této desky.

Neoficiální předpremiéra, tohoto turné se uskuteční za neopakovatelných okolností v pátek 31. 8 na hlavní scéně 55. Žatecké Dočesné. Stane se tak v rámci tradičního pátečního večera. Páteční večery už po několik let přinášejí netradiční představení nebo neobvyklé sestavy a tím i mimořádné posluchačské zážitky.
Bude to jistě jediný koncert pod širým nebem, protože turné oficiálně začíná v říjnu. Přihlížet a naslouchat budou tisíce diváků. K dispozici bude špičková aparatura, jak už to bývá na Dočesné zvykem, což umožní muzikantům prosadit vše co je v legendárním albu „zakleto“, K tomu ještě s takovými „předskokany“ jako jsou Blue Effekt. Páteční večer rockových legend zahájí totiž skupina Blue Effekt samostatným koncertem.
Čím byla deska Kuře v hodinkách tak výjimečná a zásadní, že se na ni vzpomíná i po 40 letech?
Na desce spojily síly básnické a muzikantské osobnosti. Na jedné straně mládí a zkušenost rockových muzikantů (většinou ročníky 47) a básnická vyzrálost Josefa Kainara na straně druhé. Desku nahrálo Flamengo v sestavě Vladimír Mišík kytara zpěv, Pavel Fořt - kytara. Jaroslav Erno Šedivý - bicí, Jan Kubík- saxophon, flétny, Ivan Khunt - klávesy a zpěv, Vladimír Guma Kulhánek - baskytara .Na desce spolupracovali jako hosté ještě další muzikanti.
Ke Kainarovi přivedl Flamengo tehdejší producent Hynek Žalčík, když hledali, kdo by jim skladby, které už předtím hráli na koncertech v angličtině otextoval. Jazzman a básník Kainar byl ideální volbou.
Všechny skladby až na jedinou zpívá Vladimír Mišík. Osmou skladbu v pořadí, Stále dál, složil a nazpíval klávesák Ivan Khunt, Mišíkův pěvecký předchůdce ve Flamengu.
Bohužel vydání alba se nedožil Josef Kainar, ani skupina Flamengo, která podlehla tlakům které na rockovou hudbu byly v té době vyvíjeny a rozpadla se. Někteří muzikanti odešli doprovázet hvězdy středního proudu (Fořt) a někteří odešli do emigrace (Khunt, Šedivý..)

Odehráním skladeb z Kuřete v hodinkách koncert zdaleka nebude končit jen se přehoupne do třetí třetiny. V ní zazní skladby Vladimíra Mišíka které nahrál a hraje s ETC. A tak se opět dostane do hry Josef Kainar. A nakonec nejspíš dojde na nějaké to jamsession.

Zde je k přehrání celé album http://tinyurl.com/kurvhod

Zde vzpomínání V. Mišíka na natáčení http://tinyurl.com/Kure40l

Kde: Hlavní scéna

Kdy: Pátek 31. 8. cca 22:30 ( celý večer Králů českého bigbeatu zahájí ve 21:21 Blue Effekt & Clarinet factory.)