Janík & Klímová - koncert v divadle

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 19. 03. 2012

Jakkoliv se až na některé hvězdné výjimky o folku v Čechách a na Moravě příliš nepíše a nemluví, český folk žije. A daří se mu. A někdy v něm dochází k zajímavým třeba i mezigeneračním spojením. Jako v případě dua, která uslyšíme a uvidíme v 27. 3. v Městském divadle. V něm se spojili Michael Janík ze známé dvojice Paleček a Janík, a méně známá mladá, ale již zkušená folková písničkářka ze Slaného, Simona Klímová.

Simona Klímová pravidelně koncertuje a objíždí folkové festivaly a festiválky a soutěže regionálního až celostátního významu a uvádí své hudební hosty v čajovně Letící Slunečnice ve Slaném. Portu sice ještě nevyhrála (postup do celostátního finále) ale nespočet menších cen a úspěchů, potvrzuje její kvalitu. Nejvyšším oceněním a zároveň doporučením ale je fakt, že s ní spojil své síly ostřílený folkový matador velikosti Michaela Janíka. Oba protagonisté svorně tvrdí, že je to pro ně oživení a obohacení o mužský a ženský element.
Michael Janík je v myslích příznivců neoddělitelně spojen se svým kolegou Miroslavem Palečkem, s nímž působí na české folkové scéně už od šedesátých let. Jejich prvním hitem byla písnička Hele lidi a po ní následovaly další a další, z nichž neznámější asi zůstanou Čínský restaurant, Mexiko, Slušovická romance či Sbohem Slovensko. Jejich duo funguje dál, to Michaela Janík si jen občas dá koncert se zajímavou písničkářkou. Její písně, stavějí spíše na textech, což ovšem nijak nestaví do pozadí její interpretační dovednosti (osm let studia kytary). Disponuje temně zabarveným altem, který se hodí k jejím přemýšlivým písním. V jejím projevu i hlasu je trochu cítit šanson. Za sebou má hraní v trampské i folkové kapele i v dívčím duu a od roku 2004 hraje sama jako písničkářka. Osmičku jejích písní si lze poslechnout na
http://bandzone.cz/simonaklimova.

Bude zajímavé si poslechnout jejich duety a nechat se překvapit jak funguje spojení starého a mladé jak si sami s nadsázkou říkají. Michael Janík určitě nás neošidí a dá k dobru nějaké ty Palečko -Janíkovské kousky. Jen je bude zpívat s písničkářkou.

Začíná se v dobu obvyklou tedy v 19:30 h.

JN.