Vltava

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 15. 08. 2011

Letošní hlavní scéna dočesné nenabídne žádné superstar českého popu, zato však návštěvníci uslyší celou řadu špičkových kapel, které dostanou dost prostoru, aby pobavili nejen své příznivce, ale všechny, kteří na náměstí přijdou oslavit další chmelovou sklizeň. Jednou ze špičkových kapel je i skupina Vltava.

Když v roce 2003 kapela Vltava ohlásila svůj definitivní konec, rozesmutnila tím řadu svých fanoušků. Těm jako útěcha po ní zbyla čtyři řadová alba a jedna „bestofka“. V té době sice chystal její kapelník a úhlavní textař Robert Nebřenský další písničky ale ty už se další desky nedočkaly.

Když v roce 2010 oznámila Vltava své vzkříšení, spoustě fanoušků udělala velkou radost. A ti se už mohou kromě dalších koncertů těšit i na další desku a z nových písniček.

Vltava datuje své počátky do roku 1986, kdy se jí socialistické úřady po pilném dopisování (viz záložka historie na webu kapely) rozhodly dovolit uměleckou činnost. Což bylo rozhodnutí, která na rozdíl od mnoha jiných obohatilo českou hudební scénu. Vltava se dá lehce poznat podle zvláštního, nedefinovatelného zpěvu Roberta Nebřenského a taky podle hravých až ulítlých textů téhož a netradičních aranží, z nichž není jasné, zda jde o rock, folk, pop, moderní jazz, nebo něco zcela a jiného. Ale rozhodně to zaujme.

Širší veřejnosti asi neunikly radiohity Prasátko nemá hlad, Zajíc a Koza nebo písnička Marx Engels Beatles se začátkem jako z Come together. Aby toho nebylo málo, upravili si znělku z 30 případů majora Zemana. S písničkami si rádi hrají a jejich vztah k nim by asi nejlépe vystihl titul Hurá písnička!

Jestli máte rádi reklamy a ty na jogurt zvlášť přijďte se aspoň podívat na toho obrýleného pána ze spotu s blondýnou. Je jím sám kapelník Vltavy Robert Nebřenský. Zkrátka nezbývá než zapojit všechny smysly, dívat se a poslouchat.

Jiří Navrátil