Barokní seance Jaroslava Svěceného a Jitky Navrátilové

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 26. 10. 2010

Spojení houslí a cemballa ve starých barokních skladbách, čeká na návštěvníky žateckého divadla v čřvtrtek 18.11. Housle budou znít zásluhou Jaroslava Svěceného, na cembalo zahraje Jitka Navrátilová.

Jaroslav Svěcený je výrazná osobnost české hudby, popularizátor klasiky a hudby, která by možná zapadala prachem, kdyby ji nepopularizoval a nepředstavoval v různých projektech.

Jedním z jeho projektů, s nimiž pilně objíždí zámky, kostely, kulturní domy i divadelní sály Čech jsou Barokní seance.

V tomto projektu jej doprovází známá cembalistka Jitka Navrátilová, reprezentantka české cembalové školy profesorky Zuzany Růžičkové a účastnice mezinárodních mistrovských kurzů. Nahrála už řadu snímků barokních mistrů a mimo spolupráce se Sukovým komorním orchestrem či sólistické činnosti, koncertuje často právě s Jaroslavem Svěceným. Zajímavé je že o cembalu se v 19. století soudilo, že je to mrtvý nástroj, dávno překonaný klavírem ale jeho renesance ve 20 století naštěstí ukázala mylnost těchto teorií.

V představení zazní převážně skladby barokních mistrů z domova i z ciziny např. Franz Benda, J.S.Bach  či Antonio Vivaldi. Skladby jsou perlami i perličkami, s trochou nadsázky by se dalo říci, že jde o dobovou spotřební hudbu, která se prostě jen zachovala díky své kvalitě.

Kdo si chce zpestřit svůj hudební jídelníček hudbou, která se často neslýchá a vychutnat si ji v téměř ideálním prostředí divadelního sálu ten by neměl ve čtvrtek 18.11 v 19:30 chybět v Městském Divadle Žatec.

 

 

 

Jiří Navrátil