Vidiek- Venkovští gentlemani

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 30. 07. 2010

Stejně tak jako vloni Demikát a předloni Horkýže Slíže, ani letos nebudou na Dočesné chybět zástupci slovenské rockové scény.

Na hlavní scéně se objeví skupina Vidiek. Skupina Vidiek je pokračovatelem kultovní skupiny Ventil RG z první poloviny osmdesátých let. Dva muzikanti z tehdy už nehrajícího „Ventilu“postupně dali v roce ´87 dohromady kapelu a na rozdíl od „Ventilu“, který v dobách své největší slávy desku nevydal, se Vidieku zadařilo již v roce 1988. Vydali album „Nechajte si ju“ a měli první hit „Vidiečan“. Pamětníci možná vzpomenou na televizní hudební hitparádu Triangl, kde běžel klip s dívkami tančícími s hráběmi na pozadí…Natočeno na kapelníkově dvorku. Bylo to něco do té doby nevídaného a neslýchaného. Posluchači ani povolovatelé netušili je li to vážně míněný pokus nebo úlet, pro nebo proti.

Od té doby se Vidiek ani moc nezměnil. Vždycky si hrál trochu na svém dvorku, byl nezařaditelný a hlavně zábavný. V textech v hudbě i ve vystupování. Frontman Janko Kuric zpívá takovým zvláštním  stylem, že to  může být stejně tak dobře tím, že to líp neumí anebo je to mistrná image.Už od vzniku kapely jsou pro ni typické varhany, různé zvuky a ruchy.Vše samozřejmě šikovně zaranžované a zahrané.Vidiek je koncertní kapela, důkazem, čehož jsou i nabité sály na jeho koncertech a opět taková zvláštnost.V roce 2000 si natočili živě své „Best of“ album za účasti tak různorodých hostů jako byla slovenská slavice Jana Kirschner,slovenský rocker Mišo Kaščák a česká romská zpěvačka Věra Bílá. S ní také Jano Kuric natočil své sólové album.

Pamětníci budou moci zavzpomínat a mladší ročníky si udělat výlet do dávnověku československého popu a rocku konce 80tých let.

 

Jiří Navrátil