Jitka Charvátová

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 30. 07. 2010

Díky Dočesné můžeme v Žatci slyšet zpěváky a kapely, které bychom jinak v Žatci sotva potkali. A dost možná bychom se nikdy o jejich existenci nedozvěděli.

To je i případ, 35leté zpěvačky Jitky Charvátové, která už se na naší hudební scéně pohybuje přes 16 let. Jen vždy tak nějak zastíněna většími jmény. Poprvé se ukázala na soukromém albu Dušana Vozáryho (ex Oceán) Déva. Spolupráce pokračovala i poté a časem vyústila v projekt, z nějž se narodila kapela Fiction. Velkou postavou této kapely byl legendární Mejla Hlavsa , s nímž nazpívala  úspěšnou písničku Básníci ticha. Hlas, který tam Mejlu Hlavsu „překládá“ do angličtiny, je hlas Jitky Charvátové.
Později po ukončení činnosti skupiny se na nějaký čas přestala objevovat na podiích. Až se v roce 2003 opět objevila s pražskou rock-rapovou formací  Skyline, jejíž hlavní hvězdou se stala tentokráte ona sama. Se Skyline hodně koncertovala i nahrávala (3 alba) a mezitím připravovala, a předloni vydala svou první sólovou desku Feed my lion. (Nakrm mého lva)
Od počátku své kariéry udělala oblouk od rockové až po elektronickou hudbu ale její sytý a výrazný hlas se nezměnil a dokáže se uplatnit v různých hudebních proudech.
Lva jí asi nikdo z posluchačů nenakrmí, jak žádá. Naopak to bude ona, kdo bude krmit naše uši. O očích nemluvě…

 

Jiří Navrátil