Židle, Vopruz, Kafilérie

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 03. 08. 2009

Tato tři slova neskrývají příčinnou souvislost, pouze fanouškovské zkratky názvů tří regionálních kapel. Na rockové scéně se objeví tři regionální kapely, jejichž sláva se zatím území celých Čech a Moravy nedotkla…

Každá je trochu jiná, každá má svůj okruh fanoušků a příznivců. A je dobře, že dostanou prostor na Dočesné a budou se moci představit i fanouškům odjinud.

Ve 14:00 zahájí rockovou scénu nejmladší z nich  žatecká Sophie Chair. Je to skupina mladá věkem i délkou existence. Stylově zatím zcela nevyhraněná, prezentující lehký rock, s českými texty někde na pomezí chtěné a nechtěné naivity.

Další kapelou je drsně metalová záležitost Beautiful Cafillery. Nekompromisní metal, jízda jak se sluší a zvuky valící z „repráků“ jako parní válec. Zpěvák chraptí jak z posledních sil, kytarista jako kdyby čelil 220 V. Přesně tak jak to má být, vypadat a znít. V souvislosti s názvem opravdu docela slušná jatka. Nastoupí na nás před devátou jako předkrm před Krucipüskem.

Do třetice z regionu a nejstarší Vopruz Gangu Jablečnýho Knedlíku alias VGJK z Vroutku. Už jenom ten název vymyslet muselo dát hodně práce.VGJK se objevuje i na internetovém „Seznamu“ na seznamu českých kapel hrajících underground. Pamětníkům může připomínat spíše než americké „Velvety“ český Abraxas, nebo přijít jako upgrade staré dobré nové vlny. Před 19 hodinou k slyšení a vidění a posouzení na rockové scéně.

Ale škatulky sem škatulky tam je dobré mít v regionu kapely, kterým to hraje a na které se chodí.  Třeba i na Dočesnou.

Jiří Navrátil