DEMIKAAT – oživená hudební historie

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 03. 08. 2009

Demikát je jméno a)Brynzová polévka, b) jméno kultovní slovenské hardrockové kapely z počátku osmdesátých let (1981-1983) za c) sólové album Marián Greksy.

Všechny odpovědi jsou správně. Nás ale zajímá odpověď b, neboť před pátečním koncertem Čechomoru  zahraje na hlavní scéně od 19:30 znovuvzkříšená skupina Demikát (Demikaat). Tu původní založili baskytarista Marián Greksa a Andrej Šeban. Demikát byl takovým tvrdším protipólem Elánu nebo slavného Modusu. Než se kapela roce 1983 rozpadla, stihla natočit jeden singl a album, které jim ale bohužel Opus již nevydal s odůvodněním, že se rozpadli.

V roce 1995 se Demikát přeci jen alba dočkal, když vyšlo pod názvem Grejtst Hic. Rámci propagace byl Demikát dočasně oživen pro sérii několika koncertů.

A do třetice všeho dobrého se letos představil Demikát v Košicích a zdá se že to zatím myslí trvaleji než před 14 lety.

Slovenský hudební portál Rockplanet o nich napsal:

„V žádném případě se však nejednalo o klasické vykopávky, právě naopak, ty nejzásadnější skladby dostaly díky zkušenostem a procítěnosti zainteresovaných úplně jiný nádech. Obecenstvu se dostalo toho nejlepšího z hudební historie až po dnešní dny. Postaví li  se vám tito pánové někde do cesty, neváhajte a nechte se unést jejich mistrovstvím.“
Co dodat? Snad jen zopakovat že do cesty se nám slovenští rockeři postaví v pátek 4.9 v 19:30 na hlavní scéně.

Jiří Navrátil