Na Josefa na Beatles - THE BACKWARDS - Koncert

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Hudební scéna, Vydáno dne: 04. 03. 2009

Na Josefa ožije v Městském divadle v Žatci doba dávno již minulá. Naštěstí se nekoná žádný stranický sjezd, bude tu jen znít muzika pro hodně pamatující pamětníky. V rámci své hudební potulky světem se tu objeví slovensko-český Beatles revival, skupina The Backwards. ....... 19.3. od 19:30 hod.

Vypadají jako Beatles, od účesů až po ošacení, mají stejné nástrojové vybavení, zpívají a zní skoro jako Beatles a je jim zhruba tolik, kolik bylo jejich vzorům, když se rozešli. Dávali se dohromady postupně v zastrčeném koutě východního Slovenska, v Košicích. Na začátku všeho stála společná náklonnost k tvorbě Beatles, a chuť hrát jejich písničky.

Nejdřív spolu začaly hrát slovenské kopie Paula a Johna, kamarádi z ulice, potom přibrali slovenského George. V této sestavě pak začali jezdit i do zahraničí a právě v Praze se poznali s českým Ringem. A čtyřka do bigbeatového mariáše byla na světě. 

Vlastně dnes už by se dalo říci ve světě. Stejně tak jako originálním i těmto Beatles se dostalo příležitosti hrát ve Spojených státech. A zaujali.

Dvakrát vyhráli jakési neoficiální mistrovství světa broučích revivalů, dělali předskokany rokenrolové legendě, Little Richardovi, od sestry George Harrisona slyšeli lichotku, že poprvé po 30 letech prý slyšela opravdový zvuk Beatles, na jejich internetový vzkazník jim píšou fanoušci napříč USA, jestli náhodu nebudou mít cestu po východním resp. západním pobřeží Států, že by je rádi zase viděli…

Z původních Beatles už žijí jen dva, občas se stane, že se potkají na jednom pódiu, ale i kdyby stále žili a hráli všichni čtyři, atmosféra nadšení a ohromení z jejich hudby odešla s ukončením jejich koncertní činnosti a s šedesátými lety.

Žádný revival je nenahradí, ale alespoň může takový koncert zafungovat jako malé bio ilusion a vrátit nás na jeden večer, virtuálně do časů, kdy se John, Paul, George a Ringo stali, řečeno slovy Johna Lennona, slavnější než Ježíš.

Pokud nosíte brýle, po třetím zazvonění si je sundejte a pokud vidíte dobře, kupte si lístky spíš do zadních řad.

Oči ošálíte a po sluchu se vám bude těžko rozeznávat, jestli náhodu hoši nepodvádí a nemarkýrují na playback skutečných Beatles.

 A pokud byste takové podezření před nimi vyslovili, větší pochvalu byste jim vyseknout nemohli. 

Je to jen revival, jenom iluze ale dokonalá. Nakonec ty písničky jsou skutečné a to je to oč tu běží.

Beat či nebeat.

 

 

Jiří Navrátil