METROPOLITNÍ OPERA V HD ROZLIŠENÍ 2016/2017

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Digitální kino, Vydáno dne: 08. 09. 2013

Přímé přenosy v krásném divadelním prostředí žateckého divadla.

PROGRAM SEZÓNY 2016/2017

 

Sobota, 8. října 2016  - Richard Wagner: Tristan und Isolde (Tristan a Isolda)

Sezonu 2016-2017 zahájí nová inscenace Wagnerova Tristana a Isoldy pod taktovkou Sira Simona Rattlea, která bude jeho debutem v projektu Live in HD. Nina Stemme bude zpívat Isoldu, jednu ze svých stěžejních rolí, kterou ztvárnila v nejlepších operních domech po celém světě. Jejím Tristanem bude australský hrdinný tenor Stuart Skelton, který v Met v roce 2013 zpíval Siegfrieda v tetralogii Prsten Nibelungův. Dále se na scéně objeví Ekaterina Gubanova v roli Brangäne a Jevgenij Nikitin jako Kurwenal (oba své role ztvární v Met poprvé). René Pape bude opět zpívat krále Marka, což je role, která mu přinesla skvělé ohlasy již ve třech předcházejících sezonách v Met. Inscenace Mariusze Trelińského, který v roce 2015 v Met režíroval dvojprogram Jolanty a Modrovousova hradu, vznikla v koprodukci s Festspielhausem v Baden-Badenu, Teatr Wielki – Polskou národní operou a čínským Velkým národním divadlem v Pekingu.

 

Dirigent: Sir Simon Rattle

Režie: Mariusz Treliński

Scéna: Boris Kudlička

Kostýmy: Marek Adamski

Světelný design: Marc Heinz

Projekce: Bartek Macias

Choreografie: Tomasz Wygoda

Cast: Nina Stemme (Isolde), Jekatěrina Gubanova (Brangäne), Stuart Skelton (Tristan), Jevgenij Nikitin (Kurwenal), René Pape (Král Marke)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------Sobota, 22. října 2016 - Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni

Simon Keenlyside v Met poprvé ve své kariéře ztvární roli zatvrzelého hříšníka Dona Giovanniho v inscenaci Michaela Grandage, který za ni získal Tony Award. Za dirigentským pultem stane šéfdirigent Met Fabio Luisi a na scéně se dále objeví Hibla Gerzmava v roli Donny Anny, Malin Byström jako Donna Elvíra, Serena Malfi  jako Zerlina, Adam Plachetka jako Leporello, Matthew Rose jako Masetto, Kwangchul Youn jako Komtur a poprvé se v Live in HD objeví Rolando Villazón v roli Dona Ottavia.

 

Dirigent: Fabio Luisi

Režie: Michael Grandage

Scéna a kostýmy: Christopher Oram

Světelný design: Paule Constable

Choreografie: Ben Wright

Obsazení: Hibla Gerzmava (Donna Anna), Malin Byström (Donna Elvira), Serena Malfi (Zerlina), Rolando Villazón (Don Ottavio), Simon Keenlyside (Don Giovanni), Adam Plachetka (Leporello), Matthew Rose (Masetto), Kwangchul Youn (Komtur)

---------------------------------------------------------------------------------------------

Sobota, 10. prosince 2016  Kaija Saariaho: L’Amour de Loin (Láska zdaleka)

Letošní sezonu bude v Met poprvé uvedena variace na středověkou romanci skladatelky Kaijy Saariaho L’amour de loin (Láska zdaleka), která je jednou z nejoceňovanějších oper současnosti. Světovou premiéru měla na Salzburském festivalu v roce 2000. Inscenaci vytvořil Robert Lepage v koprodukci s L´Opéra de Québec, kde měla loni v létě úspěšnou premiéru. Na inscenaci spolupracovalo studio Ex Machina. Ve svém debutu se v Met představí finská dirigentka Susanna Mälkki. Susanna Phillips vystoupí v roli Clémence, Eric Owens v roli Jaufrého a Tamara Mumford bude zpívat Poutníka, který doručuje jejich milostná psaní.

 

Dirigentka: Susanna Mälkki

Režie: Robert Lepage

Scéna: Michael Curry

Kostýmy: Michael Curry

Světelný design: Kevin Adams

Design světelných obrazů: Lionel Arnould

Obsazení: Susanna Phillips (Clémence), Tamara Mumford (Poutník), Eric Owens (Jaufré Rudel)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------Sobota, 7. ledna 2017  - Giuseppe Verdi: Nabucco

Hudební ředitel Metropolitní opery James Levine bude řídit Nabucca – Verdiho rané drama z dávného Babylonu. Titulní postavu ztvární Plácido Domingo, který tím obohatí svůj repertoár o další roli. Liudmyla Monastyrska se představí v náročné roli Abigail, Nabuccovy neústupné dcery, Jamie Barton bude zpívat Fenenu, Russell Thomas Ismaele a Dmitrij Beloselskij kněze Zachariáše, což je role, s níž v Met v roce 2011 debutoval.

 

Dirigent: James Levine

Režie: Elijah Moshinsky

Scéna: John Napier

Kostýmy: Andreane Neofitou

Světelný design: Howard Harrison

Obsazení: Liudmyla Monastyrska (Abigail), Jamie Barton (Fenena), Russell Thomas (Ismaele), Plácido Domingo (Nabucco), Dmitrij Beloselskij (Zachariáš)

---------------------------------------------------------------------------------------------Sobota, 21. ledna 2017  - Charles Gounod: Roméo et Juliette (Romeo a Julie)

Vittorio Grigolo a Diana Damrau se po úspěchu Manon od skladatele Julesa Masseneta opět setkají na scéně Met, tentokrát v nové inscenaci Gounodovy opery Romeo a Julie v režii Bartletta Shera a pod taktovkou Gianandrey Noseda. Role Julie bude pro Damrau osobním debutem. V roli Mercutia uslyšíme Elliota Madoreho a jako Otec Lorenzo se představí Michail Petrenko. Sherova inscenace vznikla v koprodukci s La Scalou a poprvé byla uvedena na Salzburském festivalu v roce 2008.

 

Dirigent: Gianandrea Noseda

Režie: Bartlett Sher

Scéna: Michael Yeargan

Kostýmy: Catherine Zuber

Světelný design: Jennifer Tipton

Choreografie: Chase Brock

Obsazení: Diana Damrau (Julie), Vittorio Grigolo (Romeo), Elliot Madore (Mercutio), Michail Petrenko (Otec Lorenzo)

---------------------------------------------------------------------------------------------Sobota, 25. února 2017 - Antonín Dvořák: Rusalka – nová inscenace

V roli Rusalky si Kristine Opolais vydobyla první mezinárodní uznání. Novou inscenaci Dvořákovy pohádkové opery o Rusalčině tragickém osudu vytvořila Mary Zimmerman a řídit ji bude Sir Mark Elder. V roli prince, který si získá Rusalčino srdce, uvidíme Brandona Jovanoviche, Cizí kněžnu ztvární Katarina Dalayman, jako Vodník se představí Eric Owens a v roli Ježibaby uvidíme Jamie Barton.

 

Dirigent: Sir Mark Elder

Režie: Mary Zimmerman

Scéna: Daniel Ostling

Kostýmy: Mara Blumenfeld

Světelný design: T.J. Gerckens

Choreografie: Austin McCormick

Obsazení: Kristine Opolais (Rusalka), Katarina Dalayman (Cizí kněžna), Jamie Barton (Ježibaba), Brandon Jovanovich (Princ), Eric Owens (Vodník)

---------------------------------------------------------------------------------------------Sobota, 11. března 2017 - Giuseppe Verdi: La traviata

Sonja Jončeva se divákům Live in HD konečně představí jako nešťastná kurtizána Violetta Valéry, což je role, která jí získala mimořádné uznání. Jejím milencem Alfredem bude nadějný americký tenorista Michael Fabiano. Jednu ze svých nejslavnějších rolí, Alfredova neoblomného otce Giorgia Germonta, si zopakuje Thomas Hampson v obnovené inscenaci Willyho Deckera a pod taktovkou hudebního šéfa San Francisco Opera Nicoly Luisottiho.

 

Dirigent: Nicola Luisotti

Režie: Willy Decker

Scéna a kostýmy: Wolfgang Gussmann

Světelný design: Hans Toelstede

Choreografie: Athol Farmer

Obsazení: Sonja Jončeva (Violetta Valéry), Michael Fabiano (Alfredo Germont), Thomas Hampson (Giorgio Germont)

---------------------------------------------------------------------------------------------

Sobota, 25. března 2017   - Wolfgang Amadeus Mozart: Idomeneo

James Levine bude řídit orchestr Metropolitní opery v obnovené inscenaci Mozartova Idomenea, která se na jeviště vrací po více než deseti letech. Děj opery je zasazen do doby následující po trojské válce. V klasické incenaci Jean-Pierre Ponnellea se v titulní roli objeví Matthew Polenzani, jako Elektra vystoupí Elza van den Heever, Iliu ztvární Nadine Sierra, Idamanteho Alice Coote a Arbaka Alan Opie.

 

Dirigent: James Levine

Režie: Jean-Pierre Ponnelle

Scéna a kostýmy: Jean-Pierre Ponnelle

Světelný design: Gil Wechsler

Obsazení: Elza van den Heever (Elektra), Nadine Sierra (Ilia), Alice Coote (Idamante), Matthew Polenzani (Idomeneo), Alan Opie (Arbakes)

---------------------------------------------------------------------------------------------Sobota, 22. dubna 2017 - Petr Iljič Čajkovskij: Evžen Oněgin

Anna Netrebko opět vystoupí v jedné ze svých stěžejních rolí - jako upřímná Taťána v Čajkovského operní adaptaci slavného Puškinova románu. Titulní roli Evžena Oněgina, který si až příliš pozdě uvědomí, že neměl odmítnout lásku mladé a nevinné dívky, ztvární Dmitrij Hvorostovsky. V obnovené inscenaci Deborah Warner, která v Metropolitní opeře zahajovala sezonu 2013-2014, za dirigentským pultem stane hudební ředitel Glyndebournského operního festivalu Robin Ticciati. V roli Oněginova přítele a posléze soka Lenského se představí Alexej Dolgov, Taťáninu sestru Olgu bude zpívat Elena Maximova a knížete Gremina slovenský basista Štefan Kocán.

 

Dirigent: Robin Ticciati

Režie: Deborah Warner 
Scéna: Tom Pye 
Kostýmy: Chloe Obolensky 
Světelný design: Jean Kalman
Video design: Finn Ross and Ian William Galloway
Choreografie: Kim Brandstrup

Obsazení: Anna Netrebko (Taťána), Elena Maximova (Olga), Alexej Dolgov (Lenský), Dmitri Hvorostovsky (Oněgin), Štefan Kocán (Gremin)

 ---------------------------------------------------------------------------------------------Sobota, 13. května 2017 - Richard Strauss: Der Rosenkavalier

(Růžový kavalír)

Nový Růžový kavalír v režii Roberta Carsena, jehož Falstaff slavil při své premiéře v Met v roce 2013 velký úspěch, nahrazuje v Metropolitní opeře inscenaci z roku 1969. Straussovo košaté veledílo bude dirigovat James Levine. Renée Fleming ztvární Maršálku, jednu ze svých životních rolí. V severoamerické premiéře se jako její mladý titulní hrdina Oktavián představí mezzosopranistka Elina Garanča. Barona Ochse ztvární Günther Groissböck, Sofii Erin Morley, metropolitní debut čeká v roli Faninala na Marcuse Brücka a italského pěvce si zazpívá Matthew Polenzani. Tato inscenace Růžového kavalíra vznikla v koprodukci s britskou Royal Opera House - Covent Garden a italským Teatro Regio di Torino.

 

Dirigent: James Levine

Režie: Robert Carsen 

Scéna: Paul Steinberg

Kostýmy: Brigitte Reiffenstuel

Světelný design: Robert Carsen, Peter Van Praet

Obsazení: Renée Fleming (Maršálka), Elīna Garanča (Oktavián), Erin Morley (Sofie), Matthew Polenzani (Zpěvák), Marcus Brück (Faninal), Günther Groissböck (Baron Ochs)