Lenka Filipová na hlavní scéně Dočesné

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 05. 08. 2008

Sotva jsme stačili zapomenout na loňskou Dočesnou, už se nám připomíná ta letošní. A s ní i konec prázdnin. Začne víc než sympaticky. V pátek 19:30 se na podiu hlavní scény objeví stále půvabná zpěvačka, skladatelka a kytaristka Lenka Filipová. Zazpívá písničky, které z ní kdysi udělaly hvězdu popmusic, ale i kytarovou klasiku, keltské písně i české lidovky.

Sama zpěvačka se považuje spíše za písničkářku, jíž vyhovuje komornější poloha.
Lenka Filipová se sama doprovází na kytaru - studovala konzervatoř v Praze a ve studiu pokračovala i ve Francii.
Ze svého pobytu ve Francii si přivezla svůj první velký hit, skladbu Francise Cabrela, u nás známou jako Zamilovaná. Podle ní dostala název i její debutová deska. Vyšla v roce 1980 a o dva roky později za ni dostala Zlatou desku. Od počátku své kariéry byla ovšem trochu jinou zpěvačkou. Sama si psala hudbu, doprovázela se na kytaru a neobjevovala se v pokleslých estrádách jako mnoho jejích kolegů…
Její nejslavnější písně jsou duety s  Karlem Zichem. Např. Mosty. Zpívá nám už téměř 30 let a stále je příjemné ji poslouchat.
Před vydáním své předposlední desky se začala učit na elektrickou kytaru. Bohužel možnost seznámit se s její novější tvorbou máme převážně pouze na koncertech, ale stojí to za to.
Koncert, na němž ji doprovázejí pouze, harfenista a kytarista, bude výjimečnou příležitostí poslechnout si zpěvačku, která mimoto, že je slavná má také co svému publiku sdělit.
Letos se Lence dostalo té cti, že předskakovala slavné kanadské kolegyni Celline Dione při jejím pražském koncertu. V Žatci na hlavní scéně Dočesné ale zahraje a zazpívá jen pro vás, kteří  chcete slyšet právě ji.

Jiří Navrátil