Bluesové posezení s BLUES SESSION

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 10. 03. 2008

Dobří muzikanti se vrací… V případě skupiny Blues Session to platí o Ondřeji Konrádovi a Jiřím Zítkovi, kteří koncem února hráli v Žatci se skupinou Gumbo a koncem března přijedou do Žatce zase, tentokrát s formací jménem Blues session.S nimi přijedou např. Michal Gera, téměř klasik české trubky, Jiří Zelenka známý to bubeník z ETC…, kytarista Pavel Skála rovněž ETC…, Olin Nejezchleba a ještě několik jejich kolegů, kteří se sešli v po letech obnoveném Blues Session.

Blues session je původně příležitostně sestavená kapela, která doprovázela Petra Kalandru od počátku osmdesátých let do poloviny devadesátých. Byla to vlastně sestava kamarádů, kteří mu pomohli s jedním koncertem a pro velký úspěch dostali nabídku hrát v klubu na Chmelnici. Kapela si narychlo dala jméno Blues session. Postupně přibývaly další koncerty, střídali se muzikanti. Charakter a atmosféru koncertů napovídalo slovo “session” v názvu, mající původ ve výrazu “jam session” tedy něco jako volné předem nepřipravené muzicírování.

V různě se obměňujících sestavách hráli až do roku 1995, do Kalandrovy smrti. Ještě s ním stihli natočit dvě dnes příznivci velmi ceněná e nesehnatelná alba pro nakladatelství Reflex Records.
V roce 2005, se sice nepodařilo realizovat nápad na vydání alba z koncertu k 10. výročí Kalandrova úmrtí ani reedici zmíněných dvou alb, ale alespoň to vedlo k znovu oživení Blues session.
Jejich repertoár tvoří z většiny písně, které hrávali s Petrem Kalandrou tedy, české verze např. Boba Dylana J.J.Calea,Neil Younga ,Toma Waitse,Hudie Leadbellyho ,tradicionály a taky skladby Olina Nejezchleby, známé z koncertů a alb ETC… Petr Kalandra se stejně jako američtí folkaři, sám doprovázel na harmoniku, což dávalo jeho písním zvláštní půvab. Jeho harmonikářskou roli naštěstí převzal výtečný harmonikář Ondřej Konrád, zpěv leží na cellistovi a šoumenovi Olinu Nejezchlebovi.
České verze mají zajímavé texty, není to ale žádný div. protože jejich autory jsou např. Zdeněk Rytíř nebo Petr Kalandra, kteří dokážou skvěle přebásnit folkblueosvé standardy do česky zpívatelné podoby. Texty a ukázky jsou k vidění a slyšení na
www.bluessession.cz v sekci download.
Večer s Blues session nás čeká ve čtvrtek 27.3 v Městském divadle. Protože členové Blues session mají i jiné hudebné povinnosti nevystupuje skupina zrovna tak často jak by mohla podle zájmu. Žatecký koncert bude první z pouhých deseti koncertů, které kapela odehraje do konce prázdnin.
Atmosféra bude uvolněná jako sami muzikanti. Písničky, které zahrají, všem určitě zabrnkají na duši. Ať už to budou pamětníci nebo mladší příznivci folku a blues. Blues session jakkoliv vycházejí z toho, co hrávali s Petrem Kalandrou, nejsou žádný jeho revival. Hrají jen muziku, kterou hrávali a poslouchali ještě předtím, než začali hrát s Petrem Kalandrou.

O tom, kdo bude hrát, už byla řeč, ale na plakátě skupiny je kromě konkrétních jmen napsáno “…a možná ještě někdo úplně jiný… “

Nezbývá nám, než se nechat příjemně překvapit. Tak tedy na slyšenou s Blues session na folkbluesovém posezení, 27.3 v tradiční půl osmé večer v Městském divadle v Žatci.
Závěrem je nutno upozornit na to, že koncert bude mít vedlejší pozitivní účinky. Během koncertu budete dupat do podlahy rytmus, místy vás přepadne touha rozhýbat tělo v rytmu blues a po koncertě to nejspíš půjdete zapít a rozebrat.

Jiří Navrátil