ROMAN DRAGOUN, DAN BÁRTA, FILIP BENEŠOVSKÝ a další

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Soutěže, Vydáno dne: 30. 10. 2007

Letošní hudební podzim v Městském divadle Žatec bude tradičně bohatý. Po Lubošovi Pospíšilovi se v listopadu dočkáme ještě Romana Dragouna a brzy poté i Spirituál Kvintetu.

V pátek 16. listopadu v předvečer státního svátku bude slavnostní nálada i v žateckém divadle. Aby ne. Proběhnou zde totiž křtiny. Novorozencem v tomto případě bude “z lisovny nové” cédéčko zpěváka a klávesisty Romana Dragouna a jeho nové kapely His Angels.
Kmotrem nebude nikdo menší než Dan Bárta, jeho kamarád a pěvecký kolega z muzikálu Jesus Christus Superstar.
Roman Dragoun, loňský to padesátník, už se pomalu může řadit mezi české rockové legendy. První minuty slávy si vydobyl počátkem osmdesátých let  po boku Pavla Váněho a Zdenka Kluky v kapele Progress 2, v projektu Třetí kniha džunglí. Odtud pochází i jeho velký tehdejší hit “Muž který se podobal odvrácené straně Měsíce”.
Po odchodu z kapely Progres 2 založil vlastní skupinu Futrum. Skupina patřila mezi českou rockovou špičku osmdesátých let. Navíc získal i cenu Tip Vokalízy, nejprestižnější hudební přehlídky osmdesátých let.
Poznávacím znamení Romana Dragouna je emotivní pěvecký projev a záliba v mnohoobrazných textech. Jeho hlas je jednoduše nepřeslechnutelný. Jeho repertoár tvoří v drtivé většině jeho vlastní líbivě melodické, nikoli však podbízivé skladby. Mezi textaři jeho písní bychom našli třeba i Marka Ebena.
Jak už to u rockerů chodí na malém českém rockovém pískovišti se potkává skoro každý s každým. Potkat se s Michalem Pavlíčkem ovšem není jen tak a Romanovi se to povedlo, když mu slavný kytarista nabídl působení ve skupině Stromboli. Zahrál a zazpíval si i titulní roli v nejslavnějším muzikálu všech dob, Jesus Christus Superstar. Od roku 1995 vystupuje pod svým jménem. V tomto roce také vydává úspěšné a pozitivně hodnocené album Stín mý krve.
Výčet Dragounových aktivit a úspěchů by mohl pokračovat ještě dlouho. Ve špičce české rockové scény se drží už čtvrt století a věřme že ještě dlouho bude.
Úspěchem a “klikou” nás žateckých rockových fandů bude, že budeme přítomni křestu jeho posledního alba a zažijeme Romana Dragouna i Dana Bártu na jednom pódiu současně.
A protože následující ráno povětšinou nebudeme vstávat do práce či do školy (mladým rockerům vstup více než doporučen) budeme mít čas si aspoň ve vzpomínkách páteční koncert přehrávat. A když si ještě večer koupíme jeho z lisovny nové album nebude už vůbec co řešit. Tak tedy v pátek 16. listopadu v obvyklých 19:30 v Městském divadle se zcela novou kapelou špičkových muzikantů.

Obsazení:

Bicí – Ondra Pomajzl (Mad Finger, Brand New Band)

Bass kytara – Filip Benešovský (Neřež, Tribute Pink Floyd)

Kytara – Miloš Švec (He Band)

Klávesy - Roman Dragoun (Futurum, Progres 2)

Saxofony – Radek Kašpar ( J.A.R., Laura a její tygři)

Trumpeta – Míra Barabáš (Vrať se do hrobu)

 

 

Jiří Navrátil