Pumpa

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 05. 07. 2007

Pokud v sobotu 1.9. kolem 18 hodiny nebudete čekat pod hlavní scénou na české rockové legendy Blue Effect a Míšíka, ačkoli jste spíš na rock než country, potom si odskočte na rockovou scénu. Ve stejný čas tu hraje skupina Pumpa.

Pumpa je dnes velmi žádaná na motorkářských srazech - alespoň na těch, kde si nemohou dovolit americké vousáče. Mimo to samozřejmě pravidelně koncertuje. Pumpa není a ani nikdy být nechtěla českými ZZ top, ale blues a temperament je znát už ze starších nahrávek a zůstává dodnes. I když Pumpa občas dokáže zaplout i do hardrockových vod.
V době kdy se u nás proháněly nanejvýš Jawy a Čezety patřila mezi naši rockovou špičku. To bylo ještě v osmdesátých letech a její styl byl považován za jižanský rock.
Pumpu v roce 1981 založil Michal Němeček, který dodnes zůstává jediným zakládajícím členem v kapele. Skladbou, která nejvíc utkvěla v paměti rockového publika je jejich …tak tradáá!, které navíc dalo název jejich prvnímu albu. Ve skupině se vystřídali známí muzikanti např. Jindřich Vobořil, Radek Křemenák (Turbo) nebo Ondřej Konrád harmonikář a hudební publicista. Bohužel v nejlepších letech kapely nebylo pro ni snadné vydat elpíčko a tak z té éry zůstalo jen několik singlů. Jejich velkým úspěchem bylo ocenění tip Vokalízy (tehdy velmi prestižní akce ) v roce 1984.
To je ale minulost. Vloni pumpa oslavila čtvrtstoletí své existence a svou hutnou muziku do nás pumpuje dál. Muzikanti přicházejí a odcházejí, ale dobrá muzika zůstává. Na rockovou scénu letošní Dočesné se podařilo přivést jednu lepší kapelu než druhou.  Pumpa bude hrát po Visacím zámku a souběžně s Blue Effectem (hlavní scéna) ale úprku publika se jistě nemusí bát. Nakonec v Žatci už ji dobře známe…

Jiří Navrátil