AC / DC - Špejblovi Pomocníci

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 05. 07. 2007

Jako druhá kapela zahrají v pátek večer před radnicí Špejblovi Pomocníci.Tedy Špejbl´s Helprs.

Co to má být, rocková parodie na loutkové divadlo?

Páteční večer na hlavní scéně bude celý takový rockově revivalový.Po tomto doznání by už si bylo snadné uhádnout, že nejde o loutkové divadlo.Ale jaký že revival se pod tímto záhadným názvem skrývá?

Takový , že vás dostane do kolen stejně tak jako dostával pan Skupa svého Špejbla.Jsou to - nejen českými - podii ošlehaní vyznavači AC/DC.V některých skladbách jsou dokonce zdánlivě ostřejší originálů ale jen o trochu a není to vůbec na škodu.Jdou do toho naplno stejně jako slavná australská čtveřice.

Kapela vznikla údajně proto aby si muzikanti zahráli rock´n´ roll tak jak ho hráli ti co ho vymysleli nebo se jím proslavili.Vzali to podle abecedy a u AC /DC už zůstali.

Na svých stránkách přiznávají 48 nastudovaných kousků od slavných protinožců.Namátkou Back in Black,For Those About To Rock,Hard As A Rock,Highway To Hell,Hell´s Bells, You Shook Me All Night Long…

Na svých stránkách nabízejí ke stažení či poslechu anonymně označené 4 skladby.Jsou to Highway to hell,You shoook me all night long.Hard as a rock a Stiff upper lip.Porovnejte si je s originály ze své sbírky nebo s klipy z You tube a velmi pravděpodobně budete počítat kolikrát se vyspíte než v pátek 31.8.ve 20 hodin zazní první rify “Špejblů” .Na dokreslení příspěvek rockové veteránky z  diskuse na Stránkách kapely:

“ Na koncert jsem šla s pochybnostmi, jak asi hraje český revival kapely, kterou poslouchám už čtvrt století. Abych byla upřímná, moc jsem od toho nečekala, ale bylo to fakt SUPER. Trvalo mi 2 dny, než jsem byla schopna mluvit o něčem jiném”.

To německý fanoušek šel ještě dál. Po koncertě Špejblů zatratil i národní rockové idoly Rammstein.

Zdá se že hlavní hvězdy večera Filip Benešovský a spol , to nebudou mít na  rokenrolově rozhoupaném žateckém náměstím vůbec jednoduché.

Jiří Navrátil