Josef Zíma zazpívá se Žatečankou na Dočesné

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 04. 07. 2007

Náš rozhovor s pěveckou legendou …

“Žatečance to dobře hraje” – vysekl poklonu herec a zpěvák Josef Zíma kapelníkovi Jaroslavu Filípkovi při setkání v jednom malém Snack baru v Praze, kde domlouvali podrobnosti společného vystoupení 1. září na jubilejní 50. Dočesné v Žatci. Legenda a “Král dechovky,” jak je Pepíček svými fanoušky přezdíván, ochotně souhlasil s rozhovorem pro Žatecký týdeník.

Od 70. let se sice věnujete dechovce a lidovým písničkám, v soukromí však holdujete úplně něčemu jinému…

Pouštím si vážnou hudbu, jazz a především swing, ten mě přece odchoval. Dechovka nikdy nebyla mojí doménou. Celý život jsem zpíval pop a taneční hudbu, i když jsem vystudoval divadelní školu. Jsem herec, ale nehraju, to se prostě tak stalo. Nejraději vzpomínám na roli prince Radovana v pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele. Při natáčení jsem se setkal opravdu s vynikajícími herci a to mě těšilo.

Co se vám vybaví, když řeknu Žatec?

Dočesná! Jako jedna z největších a u nás prvních masových akcí v republice. A v Žatci jsem byl poprvé právě před padesáti lety. Nocoval jsem tenkrát v hotelu Stalingrad (Družba) a vzpomínám, že pod schodištěm bylo veliké nádherné zarámované zrcadlo.Ve městě chmele a piva jsem často hostoval také s kapelami, například se skupinou Karla Duby, mnohokrát jsem účinkoval také v divadle.

V úvodu jste pochválil kapelu Žatečanku…

Znám ji z rozhlasového vysílání, ale také jsem ji naživo slyšel loni na podzim v Sazka Areně na našem největším festivalu “Dechovka byla, je a bude!” a řeknu vám, Žatec může být pyšný na kapelu, která ho tak dobře prezentuje. Se Žatečankou si rád zazpívám, nejen o letošní Dočesné, ale s panem Filípkem jsme si slíbili, že budu hostovat častěji. Tato kapela hraje totiž pro lidi a jde jí to nadmíru dobře.

Co zazpíváte v Žatci?

Vzpomínkami a krátkým průvodním slovem doprovodím moje tradiční hity. Sice jsem se narodil v Praze (1932), ale protože mám jihočeské kořeny nebude chybět písnička Od Tábora až k nám, Přes dvě vesnice, ale také směs polek Jaromíra Vejvody a možná bude i nějaké překvapení.

A na co se těšíte nejvíc?

Určitě na vstřícné žatecké publikum a všechny moje fanoušky, kteří jistě, jako vždy o slavnostech chmele, zaplní to krásné náměstí. No a přiznám se, že jsem zatím nikdy neměl žatecké pivo, takže ho rád ochutnám!

Děkuji za rozhovor a věřím, že se vám bude v Žatci na Dočesné líbit.

(pš)