Elena Suchánková a Jocosejazz - Předjarní jazzový předkrm

Autor: Jiří Navrátil <(at)>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 05. 03. 2007

V rámci hudebních večerů přijde v předjaří a brzkém jaru opět řada na jazz. V dubnu se můžeme těšit na Laca Decziho a jako velmi chutný předkrm 20.března na zpěvačku Elenu Suchánkovou s kapelou Jocosejazz. Jocosejazz je projekt který založila jazzová zpěvačka Elena Suchánková s kytaristou Mirkem Linkou v roce1996.

 

Elena Suchánková se na české jazzové scéně objevila počátkem devadesátých let a brzy se z ní stala jedna z nejuznávanějších jazzových zpěvaček u nás.

Brněnská rodačka se slovenskými kořeny se potkala s jazzem při studiu v Praze a inspirována orchestrem Swing band Ferdinanda Havlíka přihlásila se ke studiu zpěvu na Ježkově konzervatoři.

Jiří Navrátil

S jazzem a hudbou se nepotkala náhodu, protože už z dětství znala swing a písničky Osvobozeného divadla a v rodině se hodně muzicírovalo.

Ještě před založení vlastní kapely zpívala s různými dixielandy a s Big Bandem Českého rozhlasu.

V současnosti koncertují Elena a Joocosejazz, jak zní oficiální název kapely, po celé republice i Evropě. V březnu hrají v brněnské Staré pekárně odkud pravidelně ČT přináší záznamy. Možná ji tedy vbrzku uvidíme i na obrazovce.

Skupinu tvoří kvalitní a renomovaní muzikanti, nejznámější je asi Radek Krampl na vibrafon. Nástrojové obsazení je zajímavé, mimo vibrafonu, trubka , kontrabas, bicí a kytara.

A samozřejmě dalším a důležitým nástrojem je Elenin hlas.

Její zpěv zní místy tak uvolněně jakoby si jen tak pro sebe zpívala v koupelně ale přitom dokáže posluchače udržet v napětí po celou skladbu. A co teprve její dialogy s trubkou podbarvované kontrabasem a bicími.

Slyšet skupinu Elena a Jocosejaz bude pro návštěvníky divadla a nejen milovníky jazzu, určitě silným zážitkem. Elena Suchánková je víc než důstojná pokračovatelka tradice velkých českých jazzových zpěvaček. Když zrovna Elena nezpívá,v pěti i více minutových skladbách zbývá dost prostoru pro kapelu jako celek i jednotlivé sólisty.

Jakékoli přirovnání sice kulhá ale kdo má rád např. Dana Bártu a jeho Ilustratosphere, mohl by najít zalíbení i v Eleně a Jocosejazz.

Pro ty kteří ještě váhají, malé doporučení. Na známém serveru Download.com je možno stáhnout nebo si jen poslechnout tři Elenou nazpívané skladby. Stačí jen na Google v sekci obrázky vyhledat výraz Elena Suchánková a kliknout na první nalezený obrázek.

Úplně nejlepší bude ale přijít večer 20.března do Městského divadla v Žatci…