DIGITÁLNÍ KINO ..... již brzy v Žatci

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Digitální kino, Vydáno dne: 03. 01. 2007

Zde předkládáme několik informací o připravovaném Digitálním kině v Žatci.

V únoru 2007 zahájí svou činnost první digitální kino v Ústeckém Kraji. Město Žatec o své kino přišlo již před několika lety a lidem nezbývalo již nic jiného než navštěvovat kina v okolních městech nebo v Praze. Za pomoci dotací z městského úřadu mohla být v lednu započata přestavba interiéru divadla, které je v Žatci jediným městským kulturním zařízením. Celková investiční částka přesáhla 2 000 000 korun. Hlavním rozdílem mezi klasickým a digitálním kinem je v mediu ze kterého je film promítán. Návštěvníci se mohou těšit na velmi kvalitní prostorový zvuk a dobrý obraz. Dodavatelem tohoto zařízení je společnost Extreme Cinemas, která sdružuje několik společností zabývajících se digitální technologií. První digitální kina byla již zprovozněna v Chotěboři na Vysočině a ve Rtyni v Podkrkonoší. Kompletní informace o Digitálním kině v Žatci naleznete na www.divadlozatec.cz.

 

Podrobnější informace:

Fenomén digitalizace postihuje mnoho technologií, jejichž převedení do digitální domény bylo ještě před několika lety téměř nepředstavitelné. Stejně jako u fotografie, tiskové sazby či komunikace i v oblasti zábavy a filmu jsou počítače dnes již nenahraditelné. U filmu se vlastně nejedná o žádnou novinku, jak se na první pohled zdá. První filmové triky vyrobené pomocí počítače známe již desítky let. S každoročním nárůstem výkonu výpočetní techniky prorůstají počítačové technologie stále více do celého řetězce zpracování filmové zábavy.

Natáčení, obrazová i zvuková postprodukce, barevné korekce, počítačové triky a dnes i distribuce jednoznačně levněji a kvalitněji fungují v digitální doméně a tento trend se velmi rychle vyvíjí po celém světě a také i v České republice. K doslova raketovému startu instalací digitálních kin došlo v posledních letech v USA, Japonsku, Asii, Indii, Belgii nebo Irsku. V posledních měsících vykazují značné nárusty instalací další státy světa i Evropy (Německo, Anglie, Švédsko, Itálie, Rakousko atd…).

Naše společnost, ve spolupráci s mnoha partnery, se projektem digitalizace českých kinoprojekcí začala zabývat zhruba před dvěma lety. Bohatá zkušenost našeho týmu z mnohaleté produkce digitálních médií (DVD-Video, CD-Rom, internet atd.) nám pomohla vybudovat první a jediné pracoviště na výrobu digitálních kinových masterů (Digital Intermediate = DI) na území Střední a Východní Evropy a jako komplexní tým se servisními službami jak pro kina, tak pro distributory, garantujeme stoprocentní funkčnost  celého systému podle světových standardů uznávaných Hollywoodem pro D-Cinema a E-Cinema projekce.

D-Cinema standard musí splňovat každé vybavení provozovatele, pokud chce získat do projekce premiérové tituly hollywoodské provenience ve stejnou dobu, jako dnes dostávají multiplexy premiérové filmové kopie. Musí splňovat standard DCI, který zabezpečuje rozklíčováhí chráněného obsahu až v projektoru na datové úrovni.

Systémy E-cinema nemají tak přísná pravidla ve vztahu k autorskému právu, ale stejně kvalitně zabazpečují obsah proti zneužití. K rozklíčování obsahu dochází v kinovém playeru, který je uživatelsky nepřístupný a je zabezpečeným způsobem propojený s projektorem. Systémy E-Cinema jsou hojně využívány pro distribuci lokální, nezávislé, dokumentární tvorby a také všech titulů, které přicházejí do oblasti práv PUBLIC.

V tuto chvíli nabízí společnost XCData s.r.o. českému trhu kompletní řešení digitálního kina s veškerým příslušenstvím, zabezpečením a komfortem, včetně různých možností financování.

Společnost Xtreme Cinemas s.r.o. pro distributory nabízí kompletní zpracování stávajících filmových materiálů do podoby, kterou síť digitálních kin vyžaduje a to včetně informačního systému pro správu a distribuci hotových digitálních kopií (Digital Cinema Package = DCP), logistického zabezpečení jejich pohybu, Key Digital Managementu (KDM) a komplexní správy výroby a distribuce digitální reklamy. Všechny námi dodané systémy pro D-Cinema a E-cinema projekce zabezpečují provozovateli zcela pohodlný a jednoduchý chod celého kinového systému od prodeje lístků, přes projekci PRESHOW (znělky, reklamy, trailery), samozřejmě projekci vybraných filmů až po centrální monitoring chodu systému a dodržování bezpečnostních opatření.

Cílem projektu s názvem Xtreme Cinemas, kromě promítání filmů v kvalitativně vyšší třídě HD ready, High Definition, 2k a dnes už i 4k, je také vrátit kinozábavu i na menší a středně velká města. Ukázalo se, že klesající návštěvnost klasických kin, a tím i způsobené nižší tržby, činí digitální kina zajímavá i pro větší města. Díky digitálním kinům je možné rozšířit nabídku nejenom celovečerních filmů, ale i alternativních pořadů např. pro školky, školy, důchodce a další cílové skupiny návštěvníků pro dopolední a odpolední projekce. Také je možné přenést divácky atraktivní 3D projekce na ostatní území naší republiky. V některých městech dochází dokonce k symbióze kina a divadla v jednom prostředí, což se ukazuje jako velmi výhodné nejenom po stránce provozu prostoru jako takového, ale i možnost využívání nainstalované techniky pro digitální projekci i jiným způsobem (multimediální divadelní kusy, různé typy soutěží, diskuse s možností internetové podpory, atd…)

 

Klíčovými partnery projektu Xtreme Cinemas jsou tyto společnosti:

XCData s.r.o.

Xtreme Cinemas s.r.o.,

QUBE Cinema Inc.

ČSOB leasing a.s.

Hewlett Packard Financial Services CZ s.r.o.

Fast ČR s.r.o.

Acoustique Quality s.r.o.

Bontonfilm a.s.

 

Jednání o poskytování obsahu do sítě digitálních kin probíhají se všemi distributory. Někteří již vyjádřili plnou podporu digitalizaci českého kinoprůmyslu a podporu systému Xtreme Cinemas a jejich tituly se již do kin distribuují v průběhu prosince 2006. Další distributoři podporu již přislíbili a spolupráce se rozjíždí a připravuje.

Vynikající vlastnosti systému Xtreme Cinemas, jeho multifunkčnost, současná připravenost na avizované novinky v digitálním světě příštích let, datové a mechanické zabezpečení vstupů, výstupů a paralelních cest možného úniku dat, vytvářejí ucelenou technologii digitálního kina.

Hlavními součástmi Xtreme Cinemas digitálních kin jsou:

Kinové playery

- CDP 40 - Cinema Digital Player pro D-Cinema

- CDP 30 - Cinema Digital Player pro E-Cinema

Preshow a podpora

- CDP 20 – multimediální podpůrný systém pro zajištění PRESHOW, automatizovaný

systém pro distribuci a projekci reklam a filmových upoutávek a komunikaci s kinem

Projektory:

- různé typy projektorů vhodných a celosvětově vyzkoušených pro D-Cinema (Barco,

Christie, NEC) a E-cinema (SANYO, SONY, RAY, PANASONIC) aplikace

Zvuk:

- kompletní audio vybavení s kinovou specializací s prostorovým zvukem jak v konfiguraci

5.1, tak i 7.1 včetně kinového procesoru, koncových budičů, potlačovače zpětné vazby

atd….

Ostatní:

- bezpečnostní prvky pro zabezpečení boje proti pirátům v sále

 - odpovídající plátna různých typů z nejmodernějších materiálů jak plná, kompaktní, tak i

průzvučná, pevná rámová, mobilní, skládací atd…

 - bezdrátové mikrofony s mixážním pultem pro zabezpečení projevů, diskusí, kulturních vystoupení hudebníků atd.

 

- TS XC pokladní systém pro prodej lístků, včetně dotykového monitoru pro rychlou obsluhu při prodeji

 

CDP 40 (Cine Digital Player) je digitální kinový player, určený pro vybavení kin s certifikací DCI – tedy DCinema.

Pro všechny produkty Qube má XCData s.r.o. exkluzivní zastoupení pro ČR, SR, Polsko a Maďarsko. Výrobce, indicko-americká společnost QUBE, je jednou z pěti společností ve světě, jejichž výrobky obdržely certifikaci DCI, udělovanou hollywoodskými specialisty.

 

CDP 30 (Cine Digital Player) patří do rodiny produktů Qube a je určen pro kina E-Cinema, která sice nesplňují DCI standardy, ale stejně jako CDP 40 disponuje kompletním zabezpečením obsahu, systémem pro distribuci klíčů a může spolupracovat s jakýmkoliv projektorem vhodným pro kinovou projekci a splňující dané technické požadavky z hlediska rozlišení a komunikačních protokolů.

Oba kinové playery zabezpečují shodnou správu klíčů, stejný systém obsluhy, projekce předdefinovaných “show” a odpovídající výstup. CDP40 využívá obrazový výstup HD SDI se zabezpečeným přenosem klíčů do projektorů DCI, CDP 30 využívá výstup DVI pro 3-chipové DLP nebo LCD projektory s rozlišením minimálně HD Ready.

Většina “našich” zákazníků se, především z finančních důvodů, rozhodla pro startovní etapu zakoupit sytém CDP 30, který jsme jim připraveni kdykoliv rozšířit výměnou některých součástí na plnohodnotný systém CDP 40.

 

CDP 20 je multifunkční zařízení vyvinuté naším technickým týmem. V systému Xtreme Cinemas plní funkci komunikačního centra, správce playlistů pro digitální distribuci reklamy, které automaticky připravuje pro kinový player a kromě jiného plní i další požadavky provozovatelů kin. Lze ho využít na doprovodné činnosti, které mohou přinášet tržby a tím zlepšují hospodářský výsledek provozovatele. Jedná se především o kulturní a pěvecká vystoupení, konference, školní soutěže karaoke, schůze občanů měst pod záštitou MÚ, playbacky pro koncertující skupiny, volební kampaně, prezentace firem, přenosy satelitních a TV sportovních pořadů a mnoho dalších.

Jednou z důležitých součástí projektu Xtreme Cinemas je integrovaný systém pro digitální distribuci reklamy DAM (Digital Advertising Manager), který doposud jako jediný v ČR je postaven na nternetových technologiích. Je plně flexibilní, s možností změn dle druhu promítaného filmu, věkové přístupnosti a dalších  specifik v řádech několika minut. DAM je samostatný automatizovaný systém, podklady čerpá z internetu z datového serveru, kam může reklamní spoty vkládat např. i smluvní agentura. Tato operativnost obohacená o různé manažerské výstupy je novinkou pro zadavatele reklam, kterou do současnosti u kinové reklamy postrádali. DAM je schopen reklamními bloky včetně znělek, filmových trailerů a dalších upoutávek (ve stejné kvalitě jako u filmů – tedy SD, HD ready, HD, 2k, 4k) plnit jak reklamní prostor před vlastním filmem, tak i reklamní obrazovky v předsálí nebo jinde ve městě. K chodu prezentačního zařízení dostačuje internetové připojení, LCD zobrazovač libovolné velikosti a specializovaný počítač.

Součástí celého systému Xtreme Cinemas je také ucelený pokladní systém s integrací do  nternetového prodeje portálového typu, vzdálená správa systému, kontrola projekční kabiny a sálu pomocí webových kamer, k nimž mají přístup provozovatel, technický servis a distributoři filmů. Systém digitálního kina Xtreme Cinemas dodávaný společností XCData je svého druhu jediný v České republice.

Projektory používané v XC jsou rozřazeny do několika kategorií. Podle parametrů konkrétního sálu se vybírá vhodný projektor z naší nabídky širokého spektra projektorů Sanyo, Sony, Ray Photon licenční produkt QUBE Cinema), Sony SRXD, a pro CDP40 si zákazník může vybrat jeden z 5 modelů  lspňujících DCI standard od výrobců NEC, Barco a Christie.

V projektu Xtreme Cinemas nabízíme mnoho variant a kombinací. Pro sály od 50 diváků v malých městech a obcích, přes střední – do 150 diváků, velké – do 350 diváků až po několika sálové řešení s kombinací systémů XP-D a XP-E v rámci jednoho nebo více multiplexů.