Ondřej Havelka a Melody Makers

Autor: Jiří Navrátil <(at)>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 24. 11. 2006

V podzimních mlhách zazáří v žateckém kulturním životě hvězda první velikosti. Přijedou rozvrkočení Melody Makers se svým nepopsatelným kapelníkem Ondřejem Havelkou. Ondřej Havelka je osobnost které neuniknete

Uslyšíte ho v reklamě na čokoládu, naučíte se od něj golf v televizním kursu, uvidíte ho ve spoustě filmů a seriálů (za všechny si nelze nevzpomenout na Saturnina ), ale hlavně si jej vybavíte jako toho člověka, podivína, který se obléká ve stylu první republiky, zpívá swing a jazz a snaží se aby to vypadalo a znělo jako za starých časů..

Na počest ke 100. výročí narození Voskovce a Wericha v loňském roce, vyrazila jeho dnes již 11 letá kapela na turné s pořadem Rozvrkočení. Pořad je věnován tvorbě osvobozeného divadla, tedy písním W+V+J jejímž je Havelka velikým fanouškem.

K tomu to slavnému výročí a zároveň výročí 10 let existence kapely vydali Melody Makers album písní osvobozeného divadla pod názvem Rozvrkočení.

Tomu předcházelo pět jiných alb s neswingovými a jazzovými melodiemi dvacátých až čtyřicátých let minulého století.

Toto album tvoří základ jejich stejnojmenného koncertního programu.

Ještě než založil Melody Makers hrál Havelka v kapele Pavla Klikara Originální synkopický orchestr. Své oblíbené hudbě se věnuje už od studentských let. Před lety brával lekce stepu u amerického choreografa Franka Towena. Dál pokračoval samostudiem a výsledek svého umu předvádí při svých hudebních vystoupeních. Tanec je jeho další uměleckou disciplínou.

Nakonec bude zastoupen i v pořadu Rozvrkočení a to jak v osobě Ondřeje Havelky, tak v podání českého stepařského tria Wings. Pořad je kromě pokud možno autentických aranžmá hudby osvobozeného divadla, plný mimo hudebních gagů. Nakonec jedná se přeci o divadelní hudbu. Sám kapelník zatančí s dalšími dvěma kolegy v  kousku Tři strážníci.

Ježkova hudba zde bude ovšem znít pouze ze dvou třetin. O další se postará ukázka z americké jazzové provenience. Ježek totiž měl rád i hudbu amerických autorů např.Duka Ellingtona či Georgie Gershwina.

Jak říká Havelka, bude to spíš sranda než nějaký hudebně vzdělávací pořad o našich velikánech.

Jiří Navrátil