Petr Kalandra revival na Žatecké dočesné 2006

Autor: frankie <frankie(at)zateckecountry.cz>, Téma: Hudební scéna, Zdroj: Deník Mostecka, Vydáno dne: 14. 08. 2006

Na country scéně letošní dočesné vystoupí i "PETR KALANDRA REVIVAL". Kpředstavení použiji článek Jiřího Macana.
Hudebníci oživili Petr Kalandru
1.8.2005, Deník Mostecka, autor Jiří Macan


Most - Zbrusu nová kapela se dala dohromady z mosteckých a litvínovských muzikantů. Jmenuje se Petr Kalandra Revival Band a svoji předpremiéru si odbyla při promenádním koncertu u Repre.
 

Revivalových bandů je sice v republice nespočet, ale místní parta je zřejmě první, která se vrací k muzice legendárního bluesmana Petra Kalandry, jenž svého času hrával například s Marsyas nebo s Amatérským sdružením profesionálních muzikantů. Že se kapela dala dohromady zrovna nyní, není náhoda, neboť 7. září uplyne deset let od Kalandrova úmrtí.

"Všechno začalo na koncertě Vlasty Redla v Repre, kde jsem křtil jeho novou desku a kde mě oslovili Ampér a Linďák z litvínovské skupiny Kvinta. Protože se křtilo vehementně, tak jsem na to samozřejmě zapomněl a klukům zavolal až za dva dny. Ale jakmile jsem slyšel, o co jde, okamžitě jsem kývnul", říká lídr formace Míra "Trychtýř" Kuželka. Jak se ostatně svěřil, právě Kalandra společně s Nohavicou ho přitáhli ke kytaře a písničkaření, a tak mu projekt vlil novou krev do žil. "Rád se vrátím na koncertní pódia", prozradil kumštýř, který se v posledních letech vlastní tvorbě příliš nevěnoval.

Novou skupinu vedle Míry Kuželky (kytara, zpěv) tvoří klávesista Petr Ernst, bubeník Petr Batěk, kytarista Olda "Linďák" "Šimků a basák Jan "Ampér" Petrásek. A právě dva posledně jmenovaní přišli s nápadem na založení revivalového bandu. "Přiznám se, že jsem se ke Kalandrovi dostal až později, ale jeho muzika a texty mě hned chytily u srdíčka", svěřil se Ampér s tím, že je to příjemná hudba pro každého na pomezí folku, blues a rocku. "Jsme rádi, že se toho Míra ujal, protože on jako Kalandra nejen vypadá a zpívá, ale také žije. Je to opravdu autentické", dodal Linďák.

Kapela samozřejmě těží hlavně z Kalandrova repertoáru, v němž nechybí hity jako Nebeská brána, Břímě či Solnej sloup, zabrousí ale též k Dylanovi nebo Springsteenovi. Oficiální premiéra ji čeká 27. srpna na festivalu Labské léto v Ústí nad Labem a pak se chystá vyrazit do českých klubů.

Fotografie " Petr Kalandra revival ":

Nová skupina Petr Kalandra Revival Band vznikla z popudu (zleva) Oldy Šimků, Míry Kuželky a Jana Petráska
Foto Jiří Macan