Nelepší české jazzové trio - Robert Balzar trio- zahraje v Žatci

Autor: Jiří Navrátil <(at)>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 09. 02. 2006

Loňský divadelně hudební rok v městském divadle v ŽATCI byl, dá se říci, ve znamení basistů.. Velký dojem na nás udělal basista od Laca Decziho, Steve Clark. Poté se představil baskytarista Filip Benešovský, byť jeho hlavním posláním byla spíš interpretační a organizační stránka pódiového remaku The Wall. Na podzim přijel skvělý sólový baskytarista Jan Pavel Ryba se svou skupinou. Ani letos zdá se nebudeme o tento zajímavý trend ošizeni. 28.února v 19:30 zahraje v Žateckém divadle Robert Bazar trio. Nejsou to muzikanti žateckému publiku zcela neznámí. Tvoří součást skupiny Ilutstratosphere která doprovází Dana Bártu. Ten v divadle vystupoval před dvěma lety.

Kromě něj doprovází také zpěvačku Yvonnu Sanchez, či Hanu Hegerovou. I jinak jsou to hudebně dost vytížení muzikanti a pověst která o nich jde nejen českým hudebním světem naznačuje, že jsou více než poslouchatelní..

Robert Baltazar trio tvoří: Robert Balzar - basa, Stanislav Mácha - piano a Jiří Slavíček - bicí. Všichni jsou zkušení muzikanti narození v rozpětí let 1962 a 1971. Zahráli si už s mnohými osobnostmi české i mezinárodní hudební scény a jako trio spolu posbírali zajímavá ocenění., především za svá CD Travelling (1966), Alone (2000) a Overnight (2005).

Tato ocenění nepochází pouze od jazzových kritiků ale také od posluchačů Českého rozhlasu kteří pro toto trio hlasovali v anketě Jazz test.

Repertoár tvoří jazzová klasika i vlastní skladby většinou od Roberta Lazara..Hrají, dalo by se říci jazzový střední proud, což je činí poslouchatelné i pro hudební fanoušky, kteří se nespecializují pouze na jazz.

Ostatně i to, že doprovázejí Dana Bártu naznačuje, že nejsou žádní zakonzervovaní jazzmani.

Perličku v jejich diskografii tvoří album Tle Two Presidents. Sám Bill Clinton při své návštěvě v Praze měl tu čest že si mohl zahrát na saxofon s Robert Balzar triem.

Turné s nímž Robert Balzar Trio objíždí hudební kluby a divadla je směřováno k podpoře jejich nového CD Overnight.

Je to tedy to nejaktuálnější co skupina vytvořila.

Na internetové adrese: http://www2.vltava.cz/store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE01051979 je možné si poslechnout 20 vteřinové ukázky. Po prvním poslechu pochopíte proč všechna ta ocenění a chvála. A pokud si CD hned neobjednáte v opojení z koncertu investujete svých 224 korun přímo namístě. Máte totiž na výběr. Pokud vás nezaujme zdánlivě “nenápadná” basa Roberta Balzara, určitě zaznamenáte v dobrém slova smyslu nápadné piano Stanislava Máchy.

Když si všechny vjemy spojíte dohromady v jeden celek, budete si koncert z 28. února ještě dlouho pamatovat a jistě přijdete i na další hudební představení.

Hned v březnu na vás totiž čeká Radim Hladík a skupina Blue Effect..

Jiří Navrátil