Znamení zvěrokruhu a koledy Ivana Myslikovjana

Autor: Jiří Navrátil <(at)>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 23. 12. 2005

Patrně v Městském divadle neměli přímo za cíl uklidnit rozjitřené nervy svých diváků před „Svatky klidu a míru“. Ovšem povedlo se jim to. Po folkovém fenoménu Jaromíru Nohavicovi přijel do Žatce zahrát se svou skupinou Blue Birds rodilý „Ostravak“,saxofonista Ivan Myslikovjan. Tedy ve svém oboru další fenomén. Blue Birds jsou skupina vzniklá v roce 2000 a její repertoár vychází převážně z tvorby Ivana Myslikovjana.

Blue Birds do Žatce přijeli s dvěma projekty: Prvním je Horoskop, pásmo skladeb inspirovaných znameními zvěrokruhu. Ivan Myslikovjan se přiznal, že má tuto problematiku docela nastudovanou.

V první polovině jsme se tedy pohybovali v hvězdných znameních. Skladby jsou napsány a zahrány tak, jak si autor představuje hudební interpretaci různých znamení. Muzikanti skupiny Blue Birds jsou vynalézaví. Skladba býk začíná jakýmsi vrzáním na struny baskytary Filipa Benešovského což má zřejmě připomenout chroptění neklidného zvířete. Skladby jsou obsáhlejší hudební plochy, ale rozhodně to nejsou plochy stojaté .Všechny skladby mají dostatek vzruchu a napětí. Mohli jste jen tak sedět a nechat na sebe působit všechny ty tóny, nebo se snažit vysledovat co se napodiv a hudbě děje. Dělo se hodně, až to skoro nebylo za jedno vystoupení vstřebat. Téměř dokonalé souznění Myslikovjana s klávesami Filipa Jeníčka místy navozovalo dojem, že saxofonisté jsou ve skupině dva. Při troše fantazie lze si Myslikovjana se svým ságem představit jako surfaře na vlnách Jeníčkových kláves.

Znamení následovala jedno za druhým. Doplňované stručným mluveným a nevtíravým slovem Myslikovjanovým. Neklidný Střelec rozjetý vášnivým kytarovým sólem, baladická uklidňující Panna s již výše popsanou spoluprací kláves a saxofonu... Saxofon příjemně špikoval uši taženými i vystřelovanými tóny a muzikanti si hraní opravdu vychutnávali.Do přestávky stihli odehrát polovinu horoskopu.

Po přestávce nastal čas pro jazzově nebo alespoň neobvykle podané koledy či vánoční písně. Byli jsme sice předem varováni, že nepoznáme některé koledy, ale o to snad ani nešlo. V každé skladbě se objevil známý motiv, který pak kapela a Myslikovjan rozvíjeli a odkládali opět se k nim vraceli. Už první píseň “Byla cesta byla ušlapaná” publikum chytla; sama úvodní pasáž by mohla působit v Myslikovjanově podání jako nějaká znělka.Některé koledy či vánoční písně byly méně známé, ale o to zajímavější díky aranžmá i způsobu provedení. Ve skladbě až já půjdu do Betléma bylo slyšet téměř až exotickou Latinskou Ameriku. Večer se skupinou Blue Birds byl opravdu velice příjemný, ideální to začátek Vánočního týdne. Nakonec došlo i na přídavky (výjimečně nikoli od Myslikovjana) a tradiční slavnostní předávání hořké odměny uvařené přímo v Žatci. Možná nás mohlo být v sále víc. A třeba je to tím předvánočním shonem, že nás nepřišlo tolik, kolik by si tak kvalitní hudba zasloužila. Hudební večery budou pokračovat i příští rok a žatecké i přespolní publikum si ve svém kalendáři najde jistě prostor pro návštěvu širší veřejnosti méně známých, ale zajímavých muzikantů a kapel.

Hudební žánry se dnes slévají a je zajímavé sledovat tento vývoj na vlastní oči a uši. Na dobrou muziku stojí za to chodit i na menších městech jako je třeba Žatec.

Nejbližší hudební pořad na který se můžeme těšit se jmenuje Písničky ze Semaforu..

Tak tedy v lednu na slyšenou.

Jiří Navrátil