Phishbacher

Autor: Jiří Navrátil <(at)>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 15. 11. 2005

Dobrého jazzu není nikdy dost a tak nás po říjnovém koncertu Mind the step čeká návrat Waltra Fischbachera na žatecké jazzové pódium. Na rozdíl od jarní návštěvy kdy doprovázel Laca Decziho přijede se svým vlastním triem Phishbacher.

Phishbacher je partička newyorských muzikantů která vznikla z pravidelného vystupování a experimentování na Newyorské jazzové scéně v roce 2003. Na kontě má již dvě CD první z roku 2003 se jmenuje Chilin´, druhé z letošního roku nese název Infinity ltd. Repertoár tria tvoří převážně skladby Waltra Fhischbachera. Skupina hraje v obsazení piano a klávesové nástroje Walter Fhischbacher, bicí Harl Ganglberger, basa Orlando Marin.

Phishbacher1

Jejich hudba je hodně ovlivněna Fischbacherovým klávesovým mistrovstvím. Dnešní jazz to už zdaleka nejsou více či méně nacvičené improvizace. Např. v úvodu skladby Chilin at the Continental byste čekali, že se co chvíli musí ozvat kytara Carlose Santany. Latina na první poslech. Walter Phisbacher je stejně tak dobrý doprovodný pianista jako kouzelník kláves. Jeho spoluhráči jsou ovšem stejně kvalitními hudebníky a tak ačkoli klávesy už z hlediska svých možností hrají dominantní roli, bicí i basová kytara je víc než doplňují.

Walter Fischbacher je rozený Rakušan přestěhovavší se do New Yorku po vystudování klasického jazzového piana ve Vídni. V New Yorku pokračoval ve studiu, hrál s mnoha hudebníky a mimoto pracoval jako ladič pian pro slavné muzikanty (např.Herbie Hancocka), jako hudební inženýr a producent.

Harl Ganglberger zuřivý a vášnivý bubeník, houslista a skladatel, hráč na australský domorodý nástroj didgeridoo. Poté co byl několik let rakouskou bubenickou jedničkou se stejně jako jeho spoluhráč přestěhoval do New Yorku aby se ještě zlepšil. Tady se stal velmi žádaným a zaneprázdněným hudebníkem když spolupracoval se skupinami hrající různé hudební styly od word music až po punk.

Phishbacher3

Orladno Marin je rozený Newyorčan, syn slavného perkusionisty z padesátých let. Celý život byl obklopen wordmusic a měl tu čest hrát s mnoha osobnostmi tohoto žánru.

V této sestavě přijedou všichni tři 29.11. zahrát do Žatce v rámci svého podzimního evropského turné.

Jiří Navrátil