Jazzový večer s P.J.Rybou a skupinou Mind The Step

Autor: Jiří Navrátil <(at)>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 03. 10. 2005

Počátkem jara odstartoval v Žateckém divadle cyklus hudebních večerů .Střídaly se v nich různé žánry, od blues, přes folk až po jazz.Ti, kdož si je oblíbili, se mohou těšit na jejich podzimní pokračování.Zahájí právě jazzem.A opět, jako v případě Laca Decziho, to bude jazz na světové úrovni.Ve čtvrtek 20.10.vystoupí v Žatci skupina Pavla Ryby, Mind the Step.

Jak už to u kvalitních muzikantů z Čech bývá jsou proslulejší spíše ve světě než doma,což platí i o Pavlovi Jakubovi Rybovi.S hudbou začínal v tehdejší Lidové škole umění na kontrabas a později přešel na bezpražcovou baskytaru vlastní výroby.

V roce 1983 se seznámil s Janou Koubkovou, od níž později dostal na tip na uvolněné místo v Jazz Q po Jiřím Veselém.Po tomto profesionálním křtu přišlo účinkování v dalších kapelách,jazzových, folkových i popových.

V Combu F. H. potkal saxofonistu Petra Venkrbce a spolu s ním a několika dalšími muzikanty, založil v roce 91 skupinu Mind The Step. Brzy vydali i stejnojmenné album.V devadesátých letech kapela hojně koncertovala ale další vlastní desku, Yes Yes No vydala až v roce 1999.Poslal ji na recenzi do Ameriky a ta v prestižním jazzovém magazínu dopadla tak dobře, že mu otevřela dveře na koncertování v USA i Evropě. Mimoto se dostala do čela jazzových žebříčků v konkurenci takových hudebníků,jako jsou Joe Zawinul či Keith Jarret..

Skupina Mind The Step si zahrála i ve slavném Newyorském jazzovém klubu Kniting Factory.

V současnosti hraje skupina jako trio v obsazení baskytara, bicí a saxofon..O svém saxofonistovi Ryba tvrdí, že je po něj tím, kým býval svého času Jan Kubík pro Gumu Kulhánka ve Flamengu.Na nahrávkách je opravdu znát, že si baskytara má se saxophonem o čem povídat.

O Pavlu Rybovi se někdy mluví jako o českém Jacu Pastoriovi, ale Ryba je především sám originální muzikant který rozhodně nemá zapotřebí nikoho nenapodobovat.

Ukázky z posledního alba Morally Topless i další informace o skupině lze najít na http://www.pjryba.com/en/index2.html

Jazzová hudba má v Žatci a okolí mnoho příznivců a jistě se ve čtvrtek 20.10. v žateckém divadle sejdem na skvělém jazzu.

Diskografie skupiny:

2004 Morally Topless

2001 To Be Alive

2001 Smaller Wounds

1999 Yes, Yes, No, No

1991 Mind the Step

...

Jiří Navrátil