The Wall – recenze DVD Plzeň

Autor: Martin Veselý <(at)>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 23. 08. 2005

Konec prázdnin bude v Žatci ve znamení Pink Floyd… Slavná rocková skupina sice nepřijede ale v pátek 2. září, zažijeme velkou iluzi, že tu opravdu hraje. Předtím ještě poslední srpnovou neděli v letním kině uvidíme slavný floydovský film The Wall. Kdo si bude dokonale chtít vychutnat onu páteční iluzi, neměl by si tento film nechat ujít; protože ona iluze se bude týkat také tohoto projektu.

Koncem sedmdesátých let vznikl v hlavě basskytaristy Rogera Waterse projekt The Wall. Ten byl realizován do hudební – koncertní či gramofonové podoby, filmu i divadelního představení.

O čtvrtstoletí později vznikl v hlavě baskytaristy Filipa Benešovského nápad zrealizovat koncertní verzi floydovského projektu v Českých podmínkách.

Trvalo dva roky, než se vše podařilo dotáhnout do konečné podoby ale15.8. 2004, vyrostlo v Plzni na náměstí Míru pódium a z něj zazněly první tony Zdi.

Díky možnosti zhlédnout DVD z představení se pokusím přiblížit, co nás čeká.

Snaha o co největší podobnost s originálem se týkala jak vizuální stránky show tak i zvukové.

Na jevišti se během představení staví zeď, na pódium napochodují děti, v jejichž podání zazní přesvědčivý vzkaz učitelům “we don´t need no education” a následuje vrhání školních tašek do publika, staví se zeď, na níž v průběhu stavby vyleze sólový kytarista a hraje vysoko nad pódiem stejně tak jako Roger Waters. za ní pak v druhém polovině muzikanti hrají.

V druhá polovina se odehrává v převážné části za zdí, kterou ke konci představení děti rozboří.

Přimíchány jsou i originální zvukové ruchy z původní nahrávky.

Samotný hudební projev skupiny je velmi slušný. Nelze hodnotit, na kolik procent se přiblížili originálu, ale když autor tohoto článku stáhnul obraz, aby mohl číst originální texty, téměř si neuvědomoval, že to nehrají originální Floydi. Kvalitní zpěv doprovodného kytaristy, strhující bubnování bubeníka - na jednom záběru lze vidět v akci současně dva - a vynikající výkon sólového kytaristy – nejenom ten sportovní s lezením na zeď – to jsou jen takové perličky z představení, které nadchlo plzeňské publikum.

To pokud, lze soudit z prvních řad, nebylo složeno zdaleka jen z pamětníků největší slávy Pink Floyd ale z generace narozené v osmdesátých letech. Dobrá rocková muzika je nadčasová a v případě Pink Floyd to platí dvojnásobně.

Hlavní role připadla baskytaristovi a autorovi české verze Filipu Benešovskému. Jako ostatní se jí zhostil na výbornou. Představení je celkově velmi přesvědčivé a výpověď původní verze je zachována i po čtvrtstoletí.

Určitě se budeme mít první zářijový pátek na co těšit a znovu připomínám, kdo si chce vychutnat představení a přitom neovládá angličtinu, neměl by váhat s návštěvou filmové verze původního floydovského projektu v letním kině v neděli 28.8.v Žatci.Hlavní roli zde ztvárnil rockový zpěvák Bob Geldof.

Jiří Navrátil