STRAHOVANKA

Autor: Martin Veselý <(at)>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 01. 07. 2005

Pražská Strahovanka vznikla v roce 1965 v tehdejším Čs. státním souboru písní a tanců. Dlouhá léta sídlila přímo ve Strahovském klášteře, odkud pochází i její jméno. V roce 1985 se ujal kapelnické funkce její tehdejší hráč na trubku František Adámek. V létě r. 1988 se svým orchestrem osamostatnil a začal působit tzv. „na volné noze“.

Strahaovanka

Za dobu svého trvání Strahovanka uskutečnila přes 5000 vystoupení při nejrůznějších příležitostech jak doma, tak i v zahraničí. Nejvýchodněji hrála v Číně, nejzápadněji v Argentině, nejjižněji v Lybii a nejseverněji za polárním kruhem ve Finsku.

Mimo svá koncertní vystoupení je častým hostem v televizních, rozhlasových a nahrávacích studiích. Natočila mnoho skladeb převážně u firmy Edit.Hudební archiv orchestru tvoří přes 2000 titulů nejrůznějších žánrů.Mnohé z nich si Strahovanka přivezla ze svých cest po světě, ze zemí, které navštívila.

Základním repertoárem jsou skladby nestorů české lidovky p. Vejvody, Vacka, Poncara, Bláhy, Borovičky, Valdaufa, Hotového, Kubeše, Doška, Lepiče a dalších.

Při nejrůznějších vystoupeních, při nichž je vždy přihlíženo na požadavky a přání pořadatelů využívá kapelník hráčských schopností členů orchestru a zařazuje sólové skladby pro jednotlivé nástroje. Př. Šavlový tanec, Cirkus Renz, Montiho čardáš a další.

Přestože se jedná o typickou českou dechovku, která ve své interpretaci přesně dodržuje klasický styl a zvuk dechovky, pouhou výměnou hudebních nástrojů ( klar. – sax., tenor – trombon, tuba – baskytara, harm. – klávesy) vzniká rázem všestranný taneční orchestr, hrající nejen slavné české, ale i světové evergreeny. Můžete slyšet skladby G.Millera, skupiny ABBA, swingové melodie, muzikálové, ale i country nebo disco.