KATAPULT-Legenda českého rocku na Dočesné 2005

Autor: Jiří Navrátil <(at)>, Téma: Dočesná, Zdroj: J.Navrátil, Vydáno dne: 27. 06. 2005

Na hlavní scéně zahrají v sobotu večer legendární sk.Katapult

     Počátkem sedmdesátých let byla na Plzeňsku populární tancovačková skupina Mahagon. V té době to rocková muzika v Čechách neměla jednoduché. Vystrašení komunisté na místních státních orgánech se báli zhoubného vlivu rocku na mládež. Přece jen pocházel ze západu.

Proto se často stávalo, že po nějaké stížnosti skupina dostala zákaz hraní.To potkalo i skupinu Mahagon.

     Skupina tedy unikla do Prahy, kde zákaz hraní v Západočeském kraji neplatil. A tady se stal Mahagon Katapultem, protože skupina Mahagon již v Praze existovala. Jméno Katapult přinesl tehdy skupině do vínku jeden z nejlepších bubeníků českého rocku Tolja Kohout. V Mahagonu už tehdy hráli kytarista Oldřich Říha a baskytarista Jiří Šindelář. Tato dvojice provází Katapult až na nějaké výpadky po celou dobu trvání skupiny.

 

Katapult

 

     Historie Katapultu je poznamenána paradoxními zákazy hraní v různých částech republiky a nakonec i v celém ČSSR. Také účast na tehdejších oficiálních festivalech, jako byla Politická píseň v Sokolově či Bratislavská Lyra jim byla zapovězena.

     Katapult věren svému názvu se opravdu katapultoval do povědomí posluchačů. Zprvu  pokračoval v hraní na zábavách, později získal možnost hrát koncerty a předvádět vlastní tvorbu. Katapultu se osvědčila spolupráce s textařem Ladislavem Vostárkem. V polovině sedmdesátých let u nás skupiny na zábavách omílaly hardrockové vzory jako např. Deep Purple, Slade, Uriah Heep, ale původní hardrocková tvorba chyběla. Katapult vsadil na lehce si zapamatovatelné melodické grify, nekomplikovaná melodie a aranžmá. To vše splňoval první supraphonský singl Půlnoční závodní dráha / Lesní manekýn. A ono to fungovalo. Další singly následovaly. Desky vycházely v mnohatisícovém nákladu, dnes již nepředstavitelném. Například 150000 kusů prodaných desek s písní Hlupák váhá, mluví samo za sebe.

     Katapult hraje s malými přestávkami dodnes a stěžejním jádrem jeho repertoáru jsou písně z období konce sedmdesátých let. Jako rockopová kapela, nejen pro pamětníky se bude na hlavním podiu jistě vyjímat lépe, než by se vyjímala na rockové scéně. Vidím to přímo v barvách: Blíží se závěr koncertu, Olda Říha zahazuje kytaru, kapela přidává a publikum se chytá a zpívá s ní,  náměstím zní tisícihlasý chorál: Až se bude psát rok 2006…..