Laura a její tygři na hlavní scéně Dočesné 2005

Autor: Jiří Navrátil <(at)>, Téma: Dočesná, Zdroj: J.Navrátil, Vydáno dne: 26. 06. 2005

O letošní dočesné si přijdou na své fanoušci mnoha hudebních žánrů, což platí především pro rockery. Ačkoli se chystá samostatná rocková scéna vystoupí na hlavním podiu skupina Žatci z nejbližších, mostecká Laura její tygři.

Laura a její tygři? Nejsou to náhodou ti chlapíci v černých kalhotách bílých košilích černých brýlích? Ano tak to jsou přesně oni. Muzika z které jde síla jako z tygra a v které by pozorný posluchač objevil  spoustu vlivů. Ale proč to rozebírat je to prostě severočeský nářez.

Zdá se to neuvěřitelné ale toto mostecké sdružení už na naší rockové scéně působí 21 let .

 

Založil je v roce 1984 v mosteckém Neprakťáku Karel Šůcha. Název skupiny je inspirován novelou Williama  Saroyana,  Tracyho Tygr .

Osmdesátá léta v českém rocku to byl rozjezd nové vlny a do ní se skupina Laura a její tygři dokázala trefit. Muzika Laury to byla vždy směs různých stylů, trochu funky rocku jazzu i latinské ameriky. Nakonec podstatný je výsledek a ten skupině zajistil, že se brzy po svém založení dostala do povědomí rockových fanoušků a začala sbírat ceny a uznání na tehdejším Rockfestu i Vokalíze,  významných hudební setkání osmdesátých let.

 

Už tři roky po vzniku nahrává skupina svoji první desku názvem Žár trvá. Občas se podařilo Lauru a její tygry vidět i v československé televizi.

V roce 1988 o Lauře natočila dokument i západoněmecká televize ZDF. Dokument běžel 21.srpna téhož roku pod názvem „Čeští tygři nekoušou aneb pražské jaro po 20 letech“. Nikdo nebyl zavřen, naopak to skupině otevřelo další možnosti. Skupinu objevili  němečtí fanoušci a Laura začala hojně koncertovat v Německu. Další věc, která skupinu tehdy hodně zpopularizovala byl multimediální pořad Show Tomáše Tracyho v níž účinkovali společně s Baletní jednotkou Křeč. V roce 1990 vyšlo druhé LP Síla v nás.

 

Po pádu železné opony začíná skupina ještě více koncertovat v zahraničí její koncerty v Čechách se pomalu stávají vzácností.

V roce 1992  představují svou Show Tomáše Tracyho na exotickým místech v severní Africe (např.Kartágo). Devadesátá léta jsou ve znamení koncertů, velmi vytížení jsou muzikanti hlavně ve Francii. V roce 1999  Karel Šůcha vyměnil muzikanty za mladší a kritici se rozplývají nad novým zvukem, který připomíná mladou Laura v jejich začátcích ale poučenější, moudřejší a energičtější. S novým týmem vstupuje Laura do 21.století.

To už má na kontě  6 alb včetně bilančního The best of vydaného v roce 1996 k desátému výročí.

 

Skupinou prošla řada muzikantů zpěváků a zpěvaček (dle pramenů skupiny kolem 40). Ze  zpěvaček je asi nejznámější Ilona Csáková, která se uchytila a později utopila v popu. V současné době jezdí s Laurou jako host. Nejbizarnějším exlauristou je patně Dan Nekonečný.

Laura vlastně byla takovou malou líhní muzikantů české hudební scény. V jednom z rozhovoru Šůcha prozradil, že se při oslavách výročí sjede asi 15 kapel v nichž hrají neb jinak fungují její bývalí členové

V současné době se“ šůchovci“ chystající na oslavu 20 let a vybírají materiál pro první DVD skupiny.

 

V čase kdy budou na žateckém podiu řádit Laura a její tygři měli byste mít  již nakoupeno pivo a párky do zásoby, nebo si pořídit nějakého zásobovače. Taková muzika odposlouchaná ve frontě u stánku to není nic pro hudební labužníky, kterých na náměstí a k hlavnímu podiu přijde určitě spousta.

O žádné jiné kapele nepsal burzovní zpravodaj tato prorocká slova.:

"Fenomenální úspěch... Konečně začne Československo vyvážet také něco jiného než hokejisty“. Československo už dávno neexistuje ale Laura hraje pořád.