Festival dechovek v Žatci nepokazil ani liják

Autor: Martin Veselý <(at)>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 07. 06. 2005

Tato žatecká II. přehlídka dechovek vyvrcholila v sobotu 4. června celodenním setkáním kapel v rámci oslav 740. výročí povýšení Žatce na město. Od 11 hodin se svým příznivcům z celé republiky a tradičně i z okolních států představilo šest českých a moravských kapel:

KŘÍDLOVANKA

BUDĚJCKÁ KAPELA

MILOČANKA

BABOUCI

ŠOHAJI

ŽATEČANKA

Na diváky a účastníky Žateckého Hopfestu 2005 čekala vynikající muzika a zpěv výborných kapel v jednom z nejhezčích přírodních amfiteátrů u nás. Jeho součástí je také velký parket pro milovníky tance.

Žatec – Sobotní (4.6.) festival české a moravské dechovky, který pořádalo Sdružení rodáků a přátel města Žatce s kapelou Žatečanka v žateckém letním kině se vydařil i přes průtrž mračen, kdy musel být program asi na dvacet minut přerušen.

“Když vydatný déšť přerušil vystoupení moravské kapely Miločanka, pozvali moderátoři diváky pod střechu jeviště, ale někteří vytrvalci seděli dál pod deštníky a pláštěnkami,” uvedla tajemnice festivalu Jarmila Šímová. Vystoupilo všech šest ohlášených kapel, z nichž největší úspěch u dvou tisíc diváků měli moravští sólisté Alena Rapáčová a Jindra Kotek se skupinou Šohaji a místní Žatečanka Jaroslava Filípka. Vynikající atmosféru v pěkném prostředí žateckého letního kina umocnil sborový zpěv publika, které se do Žatce sjelo z celé republiky, Slovenska i z Německa, Rakouska a Belgie. Na závěr se spojili všichni zpěváci i kapely a sborově zazpívali písničky Přátelství a Pivem nebo vínečkem. Právě tato písnička je i na novém CD Žatečanky, které bylo v rámci Hopfestu slavnostně pokřtěno.

V průběhu dne se na pódiu, kromě kapel a sólistů, vystřídala řada hostů – hudebních skladatelů i autorů textů písniček, které kapely v průběhu dne hrály.

Ze Slovenska přijel například i skladatel Ludvík Wiesinger, žatecký rodák, jehož písničku Okolo Žatce zahrála kapela Žatečanka nebo autor textů Jan Zmrzlý z Chebu.

Nad akcí převzal záštitu starosta města Žatce Jiří Farkota, který při křtu nového CD Žatečanky mj. řekl: Rád vítám v našem městě všechny účastníky tohoto nádherného festivalu příznivců dechovky, který se díky sdružení rodáků stává v Žatci tradicí. Jsme také pyšní na kapelu Žatečanka, která zdárně prezentuje naše historické město”.

“Bylo to velkolepé setkání s dechovou hudbou a lidovými písničkami. V Žatci bylo vše opravdu na vynikající úrovni, rádi sem přijedeme kdykoliv znovu” – nechal se slyšet hudební skladatel a jihočeský kapelník Ada Školka z Českých Budějovic. Díky příznivcům dechovky se stal areál letního kina v Žatci doslova “kotlem” nadšení, zpěvu a tance. Všechny zúčastněné kapely odvedly nadprůměrné výkony a právem jsou řazeny mezi nejlepší kapely u nás.

Mimořádných ohlasů se dočkala i místní kapela Žatečanka Jaroslava Filípka, která se představila ve finále festivalu.

“S hudebně-zábavným pořadem Pivem nebo vínečkem odjíždí nyní kapela do Bzence na Moravu, kde bude ve vinařských krajích začátkem července propagovat žatecké pivo, chmel i město Žatec” – informoval kapelník Žatečanky,

Pod záštitou starosty města Žatce Jiřího Farkoty

Pořádatelé:

Sdružení rodáků a přátel města Žatce,

kapela Žatečanka,

agentura Gejzír,

časopis DECHOVKA

Městské divadlo v Žatci