Žalmanův podařený návrat

Autor: Jiří Navrátil <(at)>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 20. 05. 2005

Po téměř čtyřech letech vešel v pondělí na jeviště žateckého divadla na podium Žalmanův spol ve stejném obsazení.Honza Broža ( kytary,harmonika a zpěv) Jindřiška Brožová (zpěv flétny bubínek) Petrem Novotným (baskytara) a se samotným Žalmanem v čele.Vlastně jedna změna nastala.Z Jindřišky Petrákové,která se stala v roce 2003 Jindřiška Brožová.

Žalmana spol přišlo pozdravit a poslechnout si početné publikum.Celý koncert plynul jako plavba po jedné folkové řece která pramení z Žalmanovy duše.Příjemné vlnky a tu tam nějaká ta peřej.Dobrá jízda.

Na úvod skupina představila dvě písničky z posledního alba Nápis na štítu domu.Už v titulní písni naznačili že se můžeme těšit na pěkně sezpívané hlasy.Aby diváci věděli že jsou opravdu na koncertě Žalmana, pro jistotu jako třetí píseň zanotovala zpěvačka Žalmanovskou klasiku Přijela jsem v Cadilacu.nepřijela sice s písní navždy spojená Pavlína Jíšová ale Jindřiška Brožová se snažila vzbudit dojem že ano.Možná až příliš.Když poté zahrála několik tónů na flétnu bylo v sále asi jen málo lidí, kteří okamžitě nepoznali Jantarovou zemi.Žalman není jenom do nebe zahleděný romantik.Tuto písničku napsal inspirován týdnem plným obušků a vodních děl při pražských demonstracích v lednu 1989. A pak přišla oslava.Na Žatec vyšel devítistý koncert skupiny v stejném složení.Šampaňské naplnilo 4 číše a zbytek koloval mezi diváky.Po přípitku přišly na řadu další dvě písničky z nichž druhá, Svatý koně z Arranu, opět pocházela z posledního alba.

Muzikanti jsou veselé kopy a tak jsme se dozvěděli něco o tom jak rodilá Pražačka chová na venkově slepice ve vědeckém stylu.Nebylo to ale poslední veselé vyprávění. Po takové hudební odmlce je třeba vtáhnout obecenstvo rychle zpět do hry.Písničky Byla vojna a klasika Sejdeme se k ránu jsou k tomu jako stvořené.Druhá z písní byla oceněna do té doby nejsilnějším potleskem.Následoval příjemný baladický Avalon, balada o přístavu v časech bájeného krále Artuše.Dramaturgie koncertu byla postavena na nenápadném mísení nových písniček a osvědčených hitů.Avalon je tak trochu kategorie obou.Poslední album a zároveň osvědčená píseň. Źalman si nechal naoko poradit zda má zahrát snad nejobehranější z písní ve svém repertoáru.Kdyby tady byla taková panenka .Jinak než souhlasem to dopadnout nemohlo ale pánové Broža a Novotný předvedli její dechovkově rozvášněnou verzi,jak prý kdysi byla hrána dechovými hudbami.Naštěstí jsme se dočkali i její normální verze.Po celý koncert diváci tiše pohybovali rty zpívaje si potichu písničky které znali.Při “Panence” to potichu nešlo.

V roce 1998 natočil Žalman album složené z lidových balad Láska a Smrt.Z něj zazněla písnička Na vrbenským krchově.Určitě ne náhodou byla za českou baladu zařazena skotská balada Highland Stream s českým Žalmanovým textem a názvem Damián.Alespoň na dvě písničky se z obyčejného koncertu stal minikoncert etnické hudby.

Někdy si muzikanti během koncertu dělají reklamu na své nová CD.Žalman hrál své písničky v tomto ohledu nenápadně.Na poslední album upozornil jen jednou.Mírnou reklamu udělal až knize jeho kamaráda Jana Hlaváče Ráno bylo stejný v níž autor zpracoval do malých povídek historky ze Žalmanova života.Jako bonus kniha obsahuje singl a jednu skladbu z něj s názvem Až mě bude, Žalman spol zahráli.

S další ne hudební vložkou přišli Žalmanovci těsně před finišem kdy lehce povyprávěli o svém objeveném kladném vztahu k vínu a Honza Broža přečetl několik dobře míněných rad začínajícím milovníkům vína.

Ještě hrstka písniček a už se muzikanti loučí.Nějak rychle tekl proud v této hudební a písničkové řece.Ještě přídavek Tymián a pod vlivem obdrženého piva a květiny ještě jedna pecka.Sedím na kolejích které nikam nevedou…ale vedou Žalmane,vedou k spokojenosti těch kteří jsou tak málo pohodlní, že se vydají na koncert.Doma z jakéhokoli super DVD či CD či čeho jiného to opravdu není to co sedět necelé dvě hodinky v hledišti. To může potvrdit každý kdo v pondělí večer přišel.

Jiří Navrátil

Fotografie z vystoupení naleznete ve fotogalerii