Jazzová slavnost s Lacem Deczim

Autor: Jiří Navrátil <(at)>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 29. 04. 2005

V Žatci už hrálo mnoho skvělých muzikantů ale taková osobnost jako jazzový trumpetista „Američan slovenského původu“ Laco Deczi se tady představí poprvé. Onen slavný den nastane 17.května. Laco se svou kapelou Newyork Celula zavítá již poněkolikáté do prostor bývalého Československa .

Zní vám to jméno povědomě? Není divu.Před svým odchodem do Ameriky toho tento muzikant v Československu odehrál hodně.

Narodil se v Bratislavě v roce 1938.

V roce 1960 byl členem Kapely SHQ Karla Velebného.V r 1967 založil svou vlastní kapelu Jazz Celula.Od roku 1970 byl členem JOČRu.V témže roce vydal své první sólové album.

Nahrál,složil a odehrál spoustu muziky se spoustou muzikantů a ještě dávno před svým odchodem do USA se stal uznávanou hudební osobností nejen v Československu.

Jeho přátelé o něm říkají že když někam přijde,zastíní všechny, protože má údajně velký vypravěčský talent.Nakonec mezi jeho slovenské přátele nepatří nikdo s menším talentem než Milan Lasica,herec a jazzový textař.

V minulém roce jeho koncert v Čechách slavnostně otevíral známý milovník jazzu Václav Klaus.

Přesto podle jeho vlastních slov mezi jeho příznivce patří především mladí kteří ani jazzu příliš nerozumí ale chodí za nimi po koncertě vyptávají se na muziku a říkají,že se jim to líbí.

To je pro muzikanta dost možná větší ocenění než zařazení do jazzové encyklopedie jehož se Laco Deczi také dočkal.

Je to docela pohodář v rozhovoru připustil že v některých klubech v Americe hrají občas i zadarmo ale chápe to a připustil že někdy hrají jen ve dvou s klávesistou.

Jeho kapela je svým způsobem cosi podobného jak naše Amatérské sdružení profesionálních muzikantů.Členové mají své vlastní projekty ale občas se přece utrhnou na “zaoceánské turné”.

Podle recenzí jazzmani na podiu odvádějí excelentní výkony a hudebně se dostává na všechny.

Kromě samotného kapelníka jde hodně chvála na basistu.

Newyork Celula tvoří otec Laco Deczi na trumpetu, syn Vajco Deczi na bicí, Walter Fischbacher na klávesy a Steve Clarke na basovou kytaru.

Tip pro ty kteří mají rádi dobrý jazz snad ani není třeba prozrazovat.Přijďte si poslechnout jak to na vás Laco Deczi s kapelou vybalí.

Jiří Navrátil