Jaká by měla být dočesná

Autor: Martin Veselý <(at)>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 20. 04. 2005

Do anketní rubriky Žateckých novin o podobě letošní Dočesné, jsme dostali další příspěvek. Z dopisu Romana Daniše vyjímáme: Osobně očekávám výraznější posilnění hudební složky. Nový ředitel Městského divadla hudbě rozumí.

Kdybych se měl za něco přimlouvat, tak za jakékoliv zvýraznění chmele. Žatecká Dočesná je jediná celostátní slavnost chmele, která ale v poslední době až příliš ustupuje pivu.
Proč já osobně chodím na Dočesnou? Na jedno až dvě piva, potkat žatecké známé ve slavnostnější atmosféře, shlédnout vybrané programy. Z nabízených programů si vždy dovedu vybrat. Málo se na Dočesné cpu, různé cetky nekupuji a ve 23 hodin chci být doma.
Myslím si, že chmelové slavnosti by měly být koncipovány především pro přespolní návštěvníky, když chmelaři a česáči již skoro nejsou. U přespolních návštěvníků je k Dočesné jiný vztah. Přijíždí do královského města, městské památkové rezervace a zcela určitě si řeknou: Tohle město je chmelu a pivu zaslíbené.  Aby tomu opravdu tak bylo, musely by všechny kulturní i jiné organizace pro cizí návštěvníky  rozevřít náruč. Má Výzkumný ústav s minipivovárkem a největší sklad chmele u západního nádraží v době chmelových slavností Den otevřených dveří? Pro cizí návštěvníky by to byly zcela určitě zajímavé exkurze. 

        Roman Daniš